"Unaprjeđivanje granične bezbjednosti se kroz ovaj projekat želi postići tako što će se smanjiti prekogranično kretanje terorista i povezanih lica, te identifikovati i razbiti mreže koje pružaju podršku za njihova putovanja.
Zajedničkim aktivnostima koje su u okviru ovog projekta sprovedene u oktobru od strane službenika NCB Interpola Podgorica, Sektora granične policije i Jedinice za praćenje mobilnosti terorista u Stanici granične policije Tuzi i Prihvatilištu za strance, izvršeno je prikupljanje podataka i provjere na licu mjesta direktno kroz Interpolove baze podataka, za ukupno 66 migranata", saopšteno je iz Uprave policije.
foto: Uprava policije
Tokom vršenja provjera i poređenja podataka za registrovane migrante u Crnoj Gori, nije bilo poklapanja sa licima iz Interpolove baze podataka.
foto: Uprava policije
Navedene aktivnosti sprovedene su u još tri zemlje Zapadnog Balkana – Republici Sjevernoj Makedoniji, Republici Srbiji i Republici Albaniji. U periodu testiranja u ovim zemljama prikupljeni su podaci za ukupno 480 migranata, koji su provjereni u Interpolovim bazama podataka.
"Tokom cjelokupnih aktivnosti u navedne četiri zemlje, došlo je do poklapanja podataka za jedno lice za koje je utvrđeno da je pokušao ilegalno da uđe u Evropu još 2011. godine. Informacije o slučaju su dostavljene zemljama na koje se odnosio radi preduzimanja daljih aktivnosti",saopšteno je iz policije.
Nakon sprovođenja, Generalni sekretarijat Interpola je ocijenio da je „Hotspot“ operacija uspješno realizovana.
Zajedničkim aktivnostima @PolicijaCG i #TMU @INTERPOL_HQ u okviru projekta #HotSpot, u #MNE izvršili su prikupljanje podataka i provjere na licu mjesta direktno kroz #INTEPROL baze podataka za 66 migranta, dok su ukupno u
TAGOVI:
Komentari