Ipak, sunčani dani nisu toliko daleko, sezona godišnjih odmora je na pragu i već za nekoliko nedelja, mnogi od nas će požuriti da otputuju iz grada, da se isključe iz svakodonevice, opuste i napune baterije.
Pored svojih lijepih strana, odlazak na more, planinu ili u prirodu nosi sa sobom i određene neprijatnosti, najčešće vezane za kožu.
Bilo da su pitanju kožne alergije raznih vrsta, opekotine od sunca, ubodi insekata ili kontakti sa meduzama, važno je da na vrijeme znamo kako da pravilno reagujemo i što ljepše iskoristimo dane planirane za odmor i uživanje.
Sunce, insekti i alergije - kako izaći na kraj sa njima?
Najbolja zaštita za kožu jeste izbjegavanje dugog boravka na suncu. Pored toga, treba nositi šešir i laganu, udobnu odjeću koja pokriva kožu, a ako se odlučite na sunčanje, neophodna je nanositi kreme za zaštitu kože od sunca s visokim zaštitnim faktorom (SPF 25+), kako bi se spriječile opekotine od sunca, kao i hidratantni losion ili mlijeko, koji će nakon sunčanja koži vratiti vlagu.
Ako se to ipak desi, neophodna je upotreba krema sa kortikosteroidima koji jedini ublažava crvenilo, bol, otok, a primjenjuje se uz hladne obloge od vode i naravno, i naravno podrazumijeva dalju zaštitu od sunca.
Postoje zablude u vezi sa upotrebom kortikosteroidnih krema. Jedna od njih jeste da će hormon ući u krv i izazvati hormonski poremećaj, da će se pojaviti tamnije, brojnije dlačice ili atrofija kože sa proširenim kapilarima.
U praksi se to ne dešava, ako se kortikosteroidi pravilno upotrebljavaju. Ako se terapija sprovodi do pet dana na maloj površini kože i ako nema rana na koži, upotreba kortikosterodida je u potpunosti bezbjedna. Ipak, ako je bol jak, poželjno je uzeti i neki analgetik u obliku tableta, koji takođe može da pomogne u slučaju povišene temperature.
Tokom ljeta, u slučaju blažih problema sa kožom, treba izbjegavati kreme sa antihistaminicima za lokalnu primjenu (lijekovi protiv svraba i alergija) koje mogu da izazovu dodatne probleme u smislu kontaktnih alergija.
„Ljekari i farmaceuti kod nas često savjetuju upotrebu krema sa antihistaminicima, ali to nije i savjet dermatologa. Radi se o lijekovima koji su dragoceni, ali često i sami mogu da uzrokuju alergijske reakcije kada se primijene na koži, pa se već nastale promjene na koži dodatno pogoršavaju“, kaže dr Vesna Mikulić, dermatovenerolog iz Zavoda za kožne i venerične bolesti, Beograd. „Međutim, ukoliko se pojavi izraženija reakcija na ujede ili ukoliko osoba pati od alergija na sunce, preporučuje se upotreba tableta antihistaminika koje ublažavaju simptome“, ističe dr Mikulić.
Putna apoteka na ljetovanju bi trebalo da sadrži i sredstvo protiv ujeda insekata, u vidu kreme ili spreja, probiotik u slučaju digestivnih tegoba i hanzaplast ako se negde povredi koža.
Ljetovanje čekamo cijele godine i zato je važno da sa pripremama počnemo na vrijeme. Poslušajte savjet dermatologa i uživajte u odmoru!
(Izvor:b92.net)