Kad vam se jede nešto slatko tijelo ukazuje na nedostatak hroma
Želja za slatkim pokazuje pad nivoa šećera u tijelu, a nakon konzumiranja slatkiša, šećer opet raste i oslobađa se insulin. Ali, radi se o naglim oscilacijama u tijelu jer će ubrzo nivo opet pasti i ponovo ćete poželjeti da pojedete nešto slatko.
Znači, što više slatkiša jedete, tijelo će tražiti još više. Da bi to obuzdali, stručnjaci savjetuju uzimanje hroma koji je važan za normalnu funkciju insulina u tijelu i normalan protok šećera u krvi.
Tijelo će imati dovoljno hroma ako je ishrana bogata voćem i povrćem, mesom, ribom i žitaricama. Posebno je korisno jesti brokoli, mahunarke i piti sok od grožđa jer su bogati ovim mineralom. Tad se neće događati da, na primjer, između 15 i16 sati osjetite neodoljivu želju za slatkim.
Čokolada ukazuje na nedostatak magnezijuma
Stručnjaci vjeruju da čak 80 odsto ljudi ima manjak magnezijuma u tijelu, a on je dobar za održavanje imunološkog sistema i sprečavanje upala. Takođe, veoma je važan za centralni nervni sistem i ublažavanje tjeskobe, ali i za zdravlje kostiju.
Namirnice bogate magnezijem su tamnozeleno lisnato povrće, orašasti plodovi, sjemenke, riba, grašak, žitarice, avokado, jogurt, banane i crna čokolada.
Ako vam se jede slana hrana, nedostaje vam natrijum
Želja za slanom hranom ili grickalicama ukazuje na potrebu organizma za natrijumom koji je vrlo važan u održavanju nivoa vode u tijelu, a time i krvnog pritiska. Pa tako, umjesto čipsa, bolje je uzeti celer, šargarepu ili usoljenu ribu.
Kada imate želju za unosom složenih ugljenih hidrata, nedostaje vam triptofan
U složene ugljene hidrate svrstavaju se tjestenina, pirinač, hljeb, žitarice, krompir i grašak, a oni sadrže triptofan - esencijalnu aminokiselinu koja pomaže proizvodnju serotonina, poznatog kao hormon sreće.
Nedostatak triptofana u tijelu vodi lošem raspoloženju i osjećaju tjeskobe. Stručnjaci savjetuju da je bolje, umjesto posezanja za pečenim krompirićima ili nekim pecivom, jesti ćuretinu, jaja, banane ili orahe.
Žudnja za mesom je znak da vam nedostaje gvožđe
Manjak crvenog mesa u ishrani može dovesti do manjka gvožđa u krvi koje je odgovorno za transport kiseonika u tijelu i ima veliku ulogu u podršci imunološkom sistemu. Ako patite od manjka gvožđa, dolazi do pojave umora koji, ni ako se dovoljno naspavate, neće nestati.
Stručnjaci napominju da bi crveno meso trebalo jesti barem jednom nedjeljno. Ali, gvožđe se ne nalazi samo u mesu, već ga ima i u džigerici, žitaricama, sardelama, semenkama bundeve, brokoliju, spanaću i grašku.
Komentari