Vjerovatno s vremena na vrijeme pijete ovaj napitak, naričito tokom hladnijih dana, a ni ne znate koje benefite ima za vaše tijelo. Šolja čaja od majčine dušice nudi mnogo više od blagotvornog ukusa, ukoliko se kontinuirano koristi može značajno da poboljša zdravlje.
Timijan, na našim prostorima poznatiji kao majčina dušica, vrsta je biljke koja se još od davnina koristi u kulinarstvu kao začin, ali i kao lijek kod mnogih bolesti. Ona je bogata mineralima, korisnim fenolima i flavonoidima.
Ana (58) je primjer koliko je majčina dušica moćna, jer je redovnom primjenom ovog napitka uspjela da riješi problem sa anemijom koji je godinama imala.
"Svako jutro na prazan stomak pila sam čaj od majčine dušice i moji problemi su postepeno počeli da nestaju".
Evo koja su još pozitivna dejstva redovnog konzumiranja ovog čaja:
Antioksidantna dejstva
Timol, jedno od eteričnih ulja u majčinoj dušici, izuzetno je snažan antioksidans koji pomaže u razgradnji omega 3 masnih kisjelina u moždanim ćelijama, koje su ključne za mentalno zdravlje.
Brojne studije su dokazale da timol pomaže u usporavanju procesa starenja u moždanih ćelija, a naučnici su ga povezivali i sa prevencijom Alchajmerove bolesti.
Smiruje kašalj
Smiruje kašalj, a čaj se pokazao i kao vrlo moćan u borbi protiv bronhitisa. Sastojci iz timijana blagotovorno djeluju i u ovom slučaju.
Podstiče varenje
Ona smajuje nadutost, poboljšava varenje i cjelokupan rad digestivnog trakta.
Bogat izvor vitamina i minerala
U ovako maloj biljci nalazi se nevjerovatna količina minerala. Dvije supene kašike sušene majčine dušice ima 3,56 mg gvožđa, što je zapravo petina dnevnih potreba.
Takođe je odličan izvor vitamina K koji je najvažniji za normalnu cirkulaciju. U samo jednoj šolji čaja nalazi se 60 % preporučene dnevne doze. Odličan je izvor i mangana.
Kao lijek koristi se još i u slučaju migrene, upale grla, prehlade i gripa. Liječi astmu, upalu pluća, anemiju i jača imuni sistem. Poboljšava cirkulaciju, smanjuje menstrualne grčeve i bolove, ali i ublažava simptome reumatoidnog artritisa i gihta.
Izvor: Stil.kurir.rs
Komentari