Počelo je prije više vjekova, kao simbol mira - gest koji dokazuje da ne držite u rukama oružje. Tokom vremena, rukovanje je postalo skoro nezaobilazan deo svih susreta: socijalnih, profesionalnih, u prvom redu - političkih.
"Rukovanje je muška stvar, za razliku od ženskog naklona ili orijentalnog naklona. Ako se sjetite rukovanja Emanuela Makrona i Donalda Trampa, bilo je to poput takmičenja ko će dati duži, snažniji stisak ruke", kaže Doroti Nojes, profesor na Ohajo državnom univerzitetu.
Dugi, snažni stisak Trampa i Makrona bio je, tako, primjer borbe dva mužjaka za dominaciju.
"Rukovanje je ono što se fotografiše prilikom bilo kakvog dogovora. Rukovanje je fizički, tjelesni simbol nečega što je dogovoreno, rukovanjem se na vidljiv način za to preuzima odgovornost", dodaje Nojes.
Novi koronavirus podsjetio je svijet da na dlanovima čovjeka živi na stotine vrsta bakterija i virusa. Ništa od toga ne vidi se golim okom. Tek pod mikroskopom postaju vidljivii spiralni obrasci bakterijske šume koju možemo da prenesemo jedni drugima jednostavnim stiskom ruke.
"Svaki put kada dotaknete neku površinu, vi možete da pokupite i do 50 odsto mikroorganizama sa te površine. Kada virus dospije na vaše ruke, on se vrlo brzo širi. Ja mislim da se brže prenosi dodirom nego kada neko kašlje ili kija", kaže miokrobiolog Čarls Grerba.
Šta će u svijetu posle pandemije zamijeniti rukovanje, ukoliko više ne bude prihvatljivo? Da li, na primjer, udar pesnice o pesnicu ima isto značenje kao rukovanje, da li ćemo se pozdravljati naklonom, ukoliko prestanemo da se rukujemo. Ljudi će morati da se dogovore kako će se ubuduće pozdravljati, ukazuje Tok Tompson, antropolog sa USC.
Neće biti lako odvići se vjekovima starog gesta - samo nekoliko minuta nakon što je proglasio zabranu rukovanja u borbi protiv kovida-19, holandski premijer je državnom epidemiologu - pružio ruku.
Komentari