Do prije dvije godine teško da se moglo zamisliti neka trka u duatlonu i triatlonu, Novska skalinada, bez njenog učešća.
Ali, ne srijeće se više na crnogorskim trkama, na treninzima, ni na biciklu, niti kako izranja iz mora kod Škvera sa velikim ribama. Prije dvije i po godine Lidija se preselila u norveški Stavanger, jedan od najljepših gradova Skandinavije. Grad je okružen fjordovima – glavnim atrakcijama što Stavanger često stavlja na prvo mjesto u rangu UNESCO-ve svjetske baštine.
Upravo u tom gradu Lidija je nastavila da niže sjajne rezultate na tamošnjim triatlon takmičenjima, kao jedina Crnogorka na ledenim stazama Norveške. Ali, prije par dana oborila je svjetski rekord u drugom sportu, podvodom ribolovu.
Njena pasija nisu “uobičajeni” ženski hobiji – tumaranje za cipelama, garderobom, tašnama, već podvodni ribolov puškom tokom ronjenja na dah. Kao što je “teško” zapamtiti čitav naziv ove discipline, toliko je teško i nabrojati žene koje je upražnjavaju.
Lidiji je prije dva dana stigla lijepa vijest iz Udruženja za evidenciju podvodnih ribolova u Evropi (ESRA - Europian Spearfishing Records Association) – svjetski record u muškoj i ženskoj konkurenciji oborila je ulovom 2,7 kg teške ribe sletvar (Scophthalmus rhombus), kod nas nešto slično rombu ili rmbaču:
“Prije par mjeseci sam dobila poziv od ESRA-e da registrujem ako imam neki dobar ulov da bi se bolje promovisao podvodni ribolov i to posebno kod žena. To mi je zvučalo zanimljivo i motivisalo me da se upišem na listu rekorda. Prijavila sam ribu koju sam ulovila prije 10-ak dana i obaviještena sam da sam postavila svjetski rekord u veličini te ribe. Inače, to je rekord obje kategorije, muškaraca i žena. Nadam se da ću upisati svoje ime još koji put, a takođe popraviti i ovaj rekord koji nije teško nadmašiti”, priča Lidija.
Nema ženske i muške kategorije u podvodnom ribolovu
Njen rezultat značajniji je i zbog činjenice da je, kako kaže, riječ o veoma teškom i zahtjevnom sportu, zbog čega i nije mnogo zastupljen kod žena. Ipak:
“Ja sam se time “zarazila” još prije 7-8 godina i dobro mi ide. Ono što je slično u Crnoj Gori i ovdje je da ne postoji ženska kategorija još uvijek u podvodnom ribolovu, tako da, kako dolje tako i ovdje, nije lako doći do zapaženih rezultata. Ja se, ipak, dobro snalazim tako da sam u Norveškoj upisala i prve bodove na državnom prvenstvu. Ono što je cilj postavljanja rekorda je motivisati ostale podvodne ribolovce da love i registruju svoje ulove, a to posebno ima uticaja na sve koji kao i ja imaju takmičarski duh”, navodi ona.
Problem joj ne predstavlja ni hladno Norveško, Sjeverno, ili Barensonovo more od svega 5 – 8 stepeni Celzijusa. I tada pod vodom provede par sati:
“Što se ronjenja tiče tu nema zime – navikla sam. Prija mi klima. More je bilo do 5 stepeni zimus u mom regionu, trenutno je oko 8. Već sad je podnošljivo biti pod vodom, ostanem i do 3h, posebno ako je vani lijepo i sunčano, onda imam sve što mi treba. Ronim kad imam vremena I kad vremenske prilike dozvoljavaju”, kaže Lidija.
U Norveškom moru ima više i raznovrsnije ribe nego u Jadranskom, tako da kad god zaroni, ne vraća se praznih ruku.
Koronavirusu ne prija more
U praktikovanju sportskih aktivnosti, nije je mnogo omela pandemija korona virusa. Funkcionisala je kao i u normalnim uslovima – šetala, trenirala, ronila. Oprez je neophodan jedino pri odlasku u prodavnicu, gdje se pridržava fizičke distance i koristi antibakterijska sredstava pri ulasku i izlasku.
Vlada Kraljevine Norveške je, kako ističe, na vrijeme preduzela neophodne mjere u borbi protiv pandemije, a i Norvežani su u poštovanju mjera bili vrlo disciplinovani.
"Počeli su sa radom vrtići i škole od I – IV razreda, frizerski saloni, od juče je dozvoljena i organizacija događaja uz prisustvo do 50 ljudi. Dosta radnji i firmi je radi normalno. Zabrane izlaska iz kuća nije bilo, ali se fizička distanca morala poštovati. U “najgorem” slučaju, moglo je dvoje ljudi da bude na istom mjestu, nešto kasnije dozvoljeno je do 5 ljudi", opisuje Lidija Vukić prilike iz zemlje Vikinga.
Izvor: RadioJadran
Komentari