„Na osnovu rezultata Analize zaključuje se da je sistem izvršenja nastavio da funckioniše efikasno. Ovakav zaključak proizilazi, prije svega, iz činjenice da su javni izvršitelji i sudovi u posmatranom periodu riješili veliki broj izvršnih predmeta, da je struktura riješenih predmeta izuzetno povoljna, naročito kada su u pitanju izvršenja na osnovu izvršnih isprava, da je naplaćeno oko 60 miliona potraživanja (duga), da su predmeti rješavani u relativno kratkom roku, te da su sudovi bili izuzetno efikasni i u rješavanju predmeta po prigovorima na odluke izvršnih sudija i javnih izvršitelja“ poručio je Generalni direktor Direktorata za građansko zakonodavstvo i nadzor u Ministarstvu pravde Ibrahim Smailović.
Kako je kazao, analizom su obuhvaćeni: rad i rezultati javnih izvršitelja, rad i rezultati osnovnih sudova i Privrednog suda Crne Gore u izvršnim predmetima, nadzor nad zakonitošću rada javnih izvršitelja i utvrđeno stanje, te drugi podaci i aktivnosti koji su relevantni za sistem izvršenja.
Istakao je da su javni izvršitelji u posmatranom periodu riješili 35.925 predmeta i da je struktura riješenih predmeta na osnovu isprava izuzetno povoljna naročito kada su u pitanju izvršni predmeti na osnovu izvršnih isprava. Dužina trajanja izvršnog postupka kod izvršnih isprava ostala je na istom nivou kao u 2018. godini - 18 dana u svim predmetima, dok je u onim predmetima u kojima je potraživanje naplaćeno 100% postupak naplate potraživanja trajao je 16 dana, objasnio je Smailović.
„Kada je riječ o ukupnom iznosu naplaćenog potraživanja u analiziranom periodu on iznosi 60 miliona eura.
Vrlo je važno napomenuti da se u značajnom broju predmeta kako na osnovu izvršnih tako i na osnovu vjerodostojnih isprava izvršenje sprovodi namirenjem u ratama“ poručio je Smailović.
Generalni direktor je kao posebno važno istakao da je Analiza pokazala da je u posmatranom periodu povećana zakonitost u odlučivanju izvršnih sudija i javnih izvršitelja, jer je procenat usvojenih prigovora smanjen za 4,89% u odnosu na prethodni period. Broj izjavljenih prigovora je na prošlogodišnjem periodu, nešto niži i iznosi 2,66% od ukupnog broja predmeta koji se nalazio u radu kod javnih izvršitelja u posmatranom periodu.
Efikasnosti sistema izvršenja u posmatranom periodu svojim radom i rezultatima rada u u značajnoj mjeri doprijenili su osnovni sudovi i Privredni sud Crne Gore, koji su riješili gotovo cjelokupni priliv predmeta ove vrste, dok su osnovni sudovi u značajnoj mjeri smanjili zaostatak predmeta na osnovu vjerodostojnih isprava iz prethodnog perioda. Kada je u pitanju rješavanje predmeta po prigovorima na odluke izvršnih sudija i javnih izvršitelja, osnovni sudovi su u posmatranom periodu riješili 90,66% od broja izjavljenih prigovora, dok je navedeni procenat kod Privrednog suda Crne Gore bio još već i iznosi 99,70%, što znači da su riješeni gotovi predmeti i da je strankama blagovremeno pružena pravna zaštita, kazao je Smailović.
Posebno važnim istakao je da su svi predmeti na osnovu izvršnih isprava riješeni u kratkom roku u trajanju do 3 mjeseca – 84,89% predmeta, dok je, sa druge strane, veliki broj predmeta na osnovu vjerodostojnih isprava i mjenice kao vjerodostojne isprave riješen u trajanju dužem od 1 godine – 97,66%, čime je značajno smanjen njihov zaostatak iz prethodnog perioda. Važnost podatka da je veliki broj predmeta na osnovu izvršnih isprava kod osnovnih sudova riješen u kratkom roku do 3 mjeseca proizilazi iz činjenice što se ovi predmeti odnose na oduzimanje i predaju djeteta i vraćanje zaposlenog na rad.
Na osnovu svih navedenih podataka može se konstatovati da je reforma sistema izvršenja u pogledu rasterećenja sudova i povećanja njihove efikasnosti u rješavanju ove vrste predmeta u posmatranom periodu dala odlične rezultate.
Pravilnom funkcionisanju i efikasnosti sistema izvršenja doprinijele su i brojne aktivnosti Ministarstva pravde koje je nastavilo sa aktivnim praćenjem i unaprjeđenjem sistema izvršenja, kao i praćenjem zakonitosti rada javnih izvršitelja kroz redovnu komunikaciju sa nadležnim organima i vršenjem nadzora nad zakonitošću rada javnih izvršitelja, kao i aktivnosti Komore javnih izvršitelja, od kojih se kao najznačajnije mogu izdvojiti elektronsko povezivanje javnih izvršitelja sa katastarskim evidencijama, prisustvo javnih izvršitelja obukama i seminarima iz oblasti izvršenja i nadzor nad zakonitošću javnih izvršitelja, zaključio je Smailović.
Komentari