Viši sud je 25. decembra potvrdio optužnicu protiv sedmočlane kriminalne organizacije koju Specijalno tužilaštvo tereti da je brodom ,,Manjifiko“ iz Južne Amerike u Kotor prokrijumčarila 18 kilograma kokaina.
Perović je na ime jemstva ponudio hipoteku na nepokretnost u iznosu od 86.609 eura dok je Pavlović ponudio hipoteku u iznosu od 138.191 euro.
Prijedlog optuženih je odbijen, kako saznaje Pobjeda, ne samo zbog preniskog novčanog iznosa koji je ponuđen već i zbog brojnosti i težine krivičnih djela (pripadništvo kriminalnoj organizaciji i šverc droge) koje se ogledaju kroz vrstu i visinu zaprijećene kazne i činjenični opis radnji u optužnom aktu.
Ovaj sud zaključuje da su iznosi ponuđeni na ime jemstva preniski i da ne pružaju dovoljnu garanciju za obezbjeđenje prisustva optuženih u daljem toku postupka.
Isti sud je nekoliko dana ranije prihvatio jemstvo optuženog Miloša Perovića koje se sastoji u stavljanju hipoteke na nepokretnosti čija je vrijednost 191.011 eura.
Međutim, u njegovom slučaju za pozitivnu odluku presudilo je što se on u činjeničnom opisu optužnog aktra ne optužuje u mjeri kao Đuro Perović i Srđan Pavlović. On se na optuženičkoj klupi našao jer su se u lokalu koji je njegovo vlasništvo, kako tvrdi SDT, sastajali članovi ove kriminalne organizacije i pravili dogovore oko šverca kokaina.
Osim Đurovića, Đura i Miloša Perovića, Srđana Pavlovića na optužnici su Miloš Petrić, Branimir Miletić, Toni Petković i Rade Samardžić. U optužnom aktu je navedeno da nijesu identifikovane osobe iz Kolumbije koje su učestvovale u švercu kokaina.
Mornar Srđan Pavlović je prilikom davanja odbrane prije dva dana u podgoričkom Višem sudu opovrgao iskaz iz istrage kojim je priznao članstvo u kriminalnoj organizaciji koju je formirao Đurović kao i da je po njegovom nalogu utovario drogu na brod koji je u maju uplovio u Bokokotorski zaliv.
Pavlović je tada pred specijalnim tužiocem osim svoje razotkrio i uloge ostalih članova ove kriminalne organizacije.
Međutim, pred sudom je ispričao da je priznao pod pritiskom policije i tužilaštva.
Sa druge strane, u optužnici se navodi da je priznanje Pavlovića potvrđeno materijalnim dokazima, ali i listinzima telefonskih komunikacija koje su optuženi ostvarivali između sebe u periodu kada je droga unešena u Crnu Goru.
Prema navodima optužnice, Đurović, koji slovi za šefa ove organizacije, dobio je od Rada Samardžića informaciju da će se Pavlović kao mornar ukrcati na brod „Manjifiko“, a koji je imao planiranu putanju pogodnu za ,,poslovne“ poduhvate ove kriminalne organizacije. Uslijedila je ,,obrada“ Pavlovića.
Po nalogu Đurovića, Samardžić je prišao Pavloviću i predložio mu mogućnost lake zarade koja podrazumijeva prenos određene količine droge iz Južne Amerike u Kotor.
Uprkos riziku, Pavlović je prihvatio poslovnu ponudu Đurovića od kojeg je prije ukrcaja dobio kriptovani telefon kojim je dobio instrukcije o mjestu i vremenu preuzimanja dragocjenog tovara kada se brod ,,Manjifiko“ usidrio u Kolumbiji.
On je potom od dvije nepoznate osobe preuzeo 18 kilograma kokaina koje je sakrio na brodu. Prije usidrenja u Luci Kotor, Pavlović je po ranijem dogovoru sa Đurovićem, sa broda u more kod Veriga izbacio tovar sa drogom koji su, kako se osnovano sumnja, gliserom čekali Miloš Petrić, Đuro Perović i Branimir Miletić. Kokain je izvučen iz mora i gliserom prebačen na „sigurno“.
Akcija „Manjifiko“ realizovana je u saradnji sa partnerskim službama drugih država.
Kokain je u Crnu Goru stizao iz grada Kartagena, koji je glavni i najveći grad departmana Bolivar na karipskoj obali Kolumbije.
Komentari