Vakcina se često doživljava kao sveti gral koji će okončati pandemiju.
Ali u izvještaju istraživača koje okuplja Kraljevsko društvo navode da moramo biti "realni" u vezi s tim šta vakcina može postići i kada, piše BBC.
Naučnici širom svijeta razvijaju više od 200 vakcina za zaštitu od virusa.
"Vakcina pruža veliku nadu u potencijalni završetak pandemije, ali znamo da je istorija razvoja vakcine puna neuspjeha", rekla je doktorka Fiona Kali iz Nacionalnog instituta za srce i pluća na Kraljevskog koledža u Londonu.
Postoji optimizam da će neki ljudi možda primiti vakcinu ove godine, a masovna vakcinacija početi početkom sledeće godine.
Međutim, izvještaj Kraljevskog društva upozorava da će to biti dug proces.
"Čak i kada vakcina bude dostupna, ne znači da će u roku od mjesec dana svi biti vakcinsani, govorimo o šest mjeseci, devet meseci ili godinu dana", rekao je profesor Nilej Šah, šef hemijskog inženjeringa Kraljevskog koledža u Londonu.
Izvještaj kaže da su pred nama "ogromni" izazovi.
Neki od eksperimentalnih pristupa koji se preduzimaju, poput RNK vakcina, nikada ranije nisu masovno proizvedeni.
Postoje pitanja vezana i za sirovine, kako za vakcinu, tako i za staklene bočice i kapaciteta frižidera, s tim što je nekim vakcinama potrebno skladištenje na minus 80 stepeni Celzijusa.
Profesor Šah procenjuje da bi vakcinacija morala da se odvija tolikom brzinom da bi oko 30.000 obučenog osoblja trebalo da radi puno radno vrijeme da bi to postiglo.
Podaci ranih ispitivanja pokazuju da vakcine izazivaju imunološki odgovor, ali studije još uvijek nisu pokazale da li je to dovoljno da pruži potpunu zaštitu ili umanji simptome kovida-19.
Komentari