Vakcine razvijaju antitijela međutim to ne znači apsolutnu zaštitu organizma
Ilustracija

Gnjatović objavila istraživanje

Vakcine razvijaju antitijela međutim to ne znači apsolutnu zaštitu organizma

Marija Gnjatovića sa Instituta za primjenu nuklearne energije kaže da su dosadašnja istraživanja u Srbiji, na doduše malom broju ljudi, pokazala da Fajzerova vakcina razvija "lijep odgovor" i da već nakon prve doze stanje "liči na srednje tešku sliku" tokom prirodnog zaražavanja. Prenijela je da je ona razvila antitijela i nakon prve doze Sputnjika V. Za kinesku vakcinu Sinofarm kaže da je istina da će nas duže štititi ako dođe do nekih promjena, ali podvlači - "ne znači apsolutnu zaštitu, ukoliko dođe do većih varijacija" proteina.

Ključno pitanje na koji svi žele odgovor jeste koliku zaštitu pružaju vakcine protiv koronavirusa.

S početkom vakcinacije u Srbiji su počela istraživanja na ovu temu a šta je do sada zaključeno?

Gnjatović je prenijela svoja iskustva i rekla za N1 da je revakcinisana i da je već posle prve doze Sputnjik V vakcine razvila antitijela. Isto je i sa Fajzerovom vakcinom, a kad je ona u pitanju, oko nje ima najviše praćenja dodala je.

Očekuje se da druga doza da još jači efekat, kaže naučnica. Ovo su, ističe, preliminarni zaključci, a veće grupe za testiranje se tek očekuju.

"Što se tiče Fajzerove vakcine – razvija se jako lijep odgovor i nivoi nakon prve doze liče na srednje tešku kliničku sliku nakon prirodne infekcije“, kaže Gnjatovićeva.

Preporučuje se onima koji to žele da prate da se testiranje izvrši dvije nedelje nakon revakcine.

"Treba uraditi antitijela na Spajk protein“, kaže sagovornica N1.

Govoreći o efikasnosti vakcina kad su mutacije u pitanju, Gnjatovićeva objašnjava da se Sinofarmovom vakcinom unose svi proteini virusa. Dodaje da postoje proteini koji slabo mutiraju dok se najveće promjene uočavaju na S-proteinu.

S obzirom na to da kineska vakcina ima sve komponente, antitijela će se, kaže naučnica, stvarati prema različitim proteinima – i onima koji slabo mutiraju i onima koji brže mutiraju.

"Kineska vakcina je praktično oslonjena na taj Spajk protein, na kome su se mutacije uočile, i on je ključan za stvaranje tih neutrailišućih antitijela. Istina je – duže će štiti (kineska vakcina) ako dođe do nekih promjena, ali ne znači apsolutnu zaštitu, ukoliko dođe do većih varijacija“, ističe Gnjatovićeva.

Naučnica kaže da virus kovida ne mutira tako brzo kao grip i pretpostavlja da to neće biti razlog za vakcinisanje svake godine. Ali ističe – "moramo da pratimo prije svega serološki odgovor, da vidimo kakva će biti dinamika“, i za zaključke će, kaže, biti potrebno nekoliko mjeseci.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.