Više od 1,6 miliona blizanaca sada se rađa svake godine, napisali su naučnici u radu objavljenom u naučnom časopisu „Human Reproduction“.
„Relativni i apsolutni broj blizanaca u svijetu najveći je od polovine 20. vijeka i vjerovatno se radi o istorijski najvećem broju“, rekao je profesor Kristijan Monden sa britanskog univerziteta Oksford, jedan od autora studije, prenosi Hina.
Raširenost novih medicinskih tehnologija koje od 1970-ih potpomažu začeće u razvijenim zemljama doprinijela je povećanju broja blizanačkih trudnoća, kažu oni, kao i to što majke rađaju starije kad je i vjerovatnoća blizanačkih trudnoća veća.
Uticaj na porast tog broja imaju i korištenje kontracepcije, to što žene starije rađaju i sveukupno niži fertilitet.
Naučnici su prikupili podatke iz 135 država u periodu od 2010 do 2015 godine za potrebe studije.
Stope blizanačkih trudnoća najviše su u Africi, kažu oni, objašnjavajući to razlikama u genima između tog kontinenta i ostatka svijeta.
Povećani broj blizanaca u siromašnijim djelovima svijeta zabrinjavajući je zbog povećanih rizika porođaja, kaže jedan od naučnika.
„Rađanje blizanaca povezano je s većom stopom smrtnosti beba i djece i većim brojem komplikacija za trudnice i djecu tokom trudnoće, tokom i nakon poroda“, kaže Monden.
„Više se pažnje mora posvetiti sudbini blizanaca u siromašnim i srednje razvijenim zemljama“, kaže koautor istraživanja Jeroen Smits.
„Posebno u podsaharskoj Africi mnogi blizanci izgubiće svog brata ili sestru u prvoj godini njihovog života, oko 200 do 300 hiljada svake godine, prema našim ranijim istraživanjima“.
Naučnici kažu da je porast broja blizanaca rezultat porasta broja višejajčanih trudnoća u kojima se istovremeno oplode dvije jajne ćelije.
Broj identičnih blizanaca, poznatih kao jednojajčani blizanci, ostaje nepromijenjen.
Komentari