Stručnjaci: Za trudnice korona opasnija od vakcine
ilustracija

Stručnjaci: Za trudnice korona opasnija od vakcine

Nema zvanične statistike o tome koliko je trudnica u Crnoj Gori vakcinisano protiv korona virusa, a iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) Dnevnim novinama su kazali da je u svijetu oko 30.000 trudnica vakcinisano protiv COVID-19 infekcije, te da prema raspoloživim podacima i iskustvima zasnovanim na vakcinaciji trudnica drugim vakcinama rizik po plod ne postoji.

“Trenutno praćenje, teoretska razmatranja i prethodna iskustva zasnovana na vakcinaciji trudnica drugim vakcinama ukazuju na nepostojanje rizika po plod tako da mnoga nezavisna stručna savjetodavna tijela za imunizacije u svijetu svojim vladama preporučuju vakcinaciju trudnica uz individualnu procjenu rizika”, kazali su iz IJZ.

S druge strane, kako ističu, trenutno dostupni podaci ukazuju da je rizik od infekcije SARS-CoV-2 kod trudnica visok, a sam tok bolesti je, navode, nepredvidiv i sa potencijalno opasnim ishodima. To potvrđuje i nedavni slučaj preminule trudnice u Crnoj Gori.

Kako je Dnevnim novinama kazao prof. dr Siniša Stojić, specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista perinatologije iz Specijalne ginekološke bolnice “Genesis” u Novom Sadu, ishod obolijevanja od COVID-19 kod porodilja može biti i rani gubitak trudnoće.

“S obzirom na to da su mnoge prospektivne studije o uticaju virusa u toku i da su trenutni podaci, ipak, limitirani i neklasifikovani, saznanja o mogućem uticaju virusa na plod ne razlikuju se mnogo od djelovanja i drugih vrsta virusa, pogotovo kada je riječ o prvom trimestru trudnoće. Od ranog gubitka trudnoće, zbog intrautrerinog prestanka rasta i smrti ploda, do prijevremenih porođaja, uglavnom vezanih za potrebu prekida trudnoće zbog teške kliničke slike majke i namjere da se prekidom olakša oporavak majke”, objašnjava Stojić.

On navodi da su kliničke slike teže u slučaju obolijevanja u trećem trimestru, dok su lakše u prvom i drugom.

“Postoji potreba da se u slučaju teških kliničkih formi obolijevanja trudnice od COVID-19 trudnoća prije vremena završi primjenom carskog reza. U slučajevima blagih formi, izbor načina porođaja zavisi od samih akušerskih indikacija”, kazao je Stojić.

Takođe, on napominje da smo svjedoci sve većeg obolijevanja trudnica od korone i to sa težim kliničkim slikama.

“Naša su dosadašnja saznanja ukazivala da trudnice ne obolijevaju od korone češće nego žene van trudnoće, da jedna od deset trudnica oboli, ali da ona koja oboli ima šanse da razvije nešto težu kliničku sliku”, naglašava Stojić.

Kada je riječ o riziku po plod, Stojić navodi da do sada nije bilo slučajeva da se virus prenosi sa majke na plod, ali da posljednji slučaj preminule bebe u Srbiji to demantuje.

Zbog toga su preporuke za vakcinaciju trudnica tokom čitavog trajanja trudnoće i nevezano za starost trudnoće sve glasnije, kazao je Stojić.

“Stav je da se vakcinišu ne samo rizične kategorije trudnica, sa nekom od pratećih bolesti, kao što su dijabetes, hipertenzija, gojaznost, sistemske bolesti, već i zdrave i mlade trudnice. Nije registrovano do sada nikakvo obolijevanje trudnica i ploda nakon vakcinacije”, tvrdi Stojić.

Profesor ističe da je preporuka da se trudnice vakcinišu Fajzer ili Moderna vakcinama i da se ukoliko su nakon prve doze vakcine saznale da su trudne, u predviđenom roku i revakcinišu.

Što se tiče žena koje planiraju trudnoću, na prirodan način ili putem vantjelesne oplodnje (VTO), Stojić kaže da se sa procesom može započeti mjesec dana nakon revakcine.

“Žene koje žele da započnu proces van tjelesne oplodnje to mogu učiniti mjesec dana nakon primanja revakcine, tako da se ne preporučuje nikakvo odlaganje procedure. Sam izbor vakcine, kao i sama vakcinacija, izbor je svakog pojedinca”, rekao je Stojić.

Pitanje vakcinisati se ili ne, naglašava on, predstavlja ličnu odluku svakog od nas i imunizacija je za sada u domenu preporuke.

“Savjet svima, pa tako i onima koji ulaze u proces VTO je DA vakcinišite se! Prednosti vakcinacije su u generalnoj populaciji brojne i jasne, a za parove koji tek ulaze u proces i planiraju trudnoću, mirniji tok i ishod trudnoće, sa manje ili bez teških kliničkih slika koje u posljednje vrijeme viđamo kod trudnica. S obzirom da o ovoj opakoj bolesti tek svi učimo, najnovija saznanja i preporuke se svaki dan mijenjaju, pa je potrebno stalno biti u kontaktu sa najnovijim informacijama i saznanjima”, zaključuje Stojić.

U Institutu za javno zdravlje ističu da razloga za odlaganje trudnoće u slučaju vakcinacije nema.

“Kada se radi o vakcinaciji i planiranju trudnoće ne postoje razlozi koji bi kod žena koje planiraju trudnoću uticali niti na odlaganje vakcinacije, niti na odlaganje planiranja porodice i željenih trudnoća. Isto važi i za osobe muškog pola”, kazati su iz Instituta.

Dnevne novine

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.