Jedno od glavnih pitanja svetog arhijerejskog Sabora Srpske pravoslavne crkve juče je okončano. Za mitropolita crnogorsko-primorskog izabran je episkop budimljansko-nikšićki Joanikije koji je nakon smrti mitropolita Amfilohija bio administrator mitropolije. Nakon izbora na tu dužnost u izjavi za Dan saopštio je:
"Sloga i jedinstvo potrebni su kao vazduh, hleb i kao disanje. Potpuno sam se prepustio volji božjoj i očigledno da je božja volja preko arhijereja Srpske pravoslavne crkve ispunjena".
A njegov izbor obezbijediće da mitropolija nastavi da djeluje u istom pravcu kao ranije, smatra vjerski analitičar Draško Đenović jer je kaže, poznato da vladika Joanikije štiti inerese crkve a ne državnih vlasti.
"Postavlja se pitanje da li će Joanikije sad vršiti pritisak na vlasti u Crnoj Gori da se Temeljni ugovor potpiše nijesam siguran, osim što je događanjima prethodnih 3-4 dana pokvaren odnos koji je Krivokapić imao s vrhom SPC", kazao je vjerski analitičar Draško Đenović.
Da je pritisak na Vladu i premijera neminovan kako bi se temeljni što prije potpisao, mišljenja je profesor beogradskog Univerziteta u penziji, Žarko Korać. Tekst dokumenta je nepoznat, ali Korać je, kaže uvjeren da će biti sličan srpskom Zakonu o vjerskim zajednicama, problematizujući član 19.
"Član 19 koji je vrlo lukavo napravljen. Ja ću ga pročitati. 'U registar se ne može upisati vjerska organizacija čiji naziv sadrži naziv koji izražava identitet crkve ili organizacije koja je već upisana ili ranije podnijela zahtjev za upis' on je napravljen zbog SPC da bi se spriječilo da se registruje bilo koja druga koja ima u nazivu pravoslavna koje će to teze ostaviti u Crnoj Gori ostavljam vama da pogađate", kazao je profesor u penziji Žarko Korać.
Uvjeren je da će i član 8 sprskog zakona biti sastavni dio Temljenog ugovora a on glasi:
"'Sveštenici i verski službenici ne mogu biti pozvani na odgovornost za postupanje'. Ovaj član im daje potpuni imunitet koji recimo ne uživa niko, biće prekopirano, neplaćanje poreza", dodaje Korać.
NO, za sada, ono što je poznato jeste da premijer prije tri dana u Beogradu temeljni ugovor nije potpisao predloživši da se to učini 30. oktobra na Cetinju. Da potpisivanje izbjegava, navodi se i u sinoćnjem saopštenju Sabora čime je, tvrde, SPC diskriminisana u odnosu na sve druge crkve i vjerske zajednice koje djeluju u Crnoj Gori. A to odugovlačenje Đenoviću ukazuje na to da akt možda uopšte neće biti potpisan.
"U ovom trenutku SPC jedina nema potpisan ugovor a kabinet Krivokapića očigledno iz nekih razloga pokušava da izbjegne i odloži, jer je nerealno da takve ugovore ima i katolička i jevrejska i islamska zajednica a da najveća po broju pripadnika nema", dodao je Đenović.
Zato je zabrinutost Sabora zbog položaja srpskog naroda u Crnoj Gori opravdana, zaključuje, Đenović.
RTCG/TVCG
Komentari