Akcija je organizovana na volonterskoj osnovi, u partnerstvu sa Kancelarijom Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Crnoj Gori. Današnju akciju čišćenja podržali su Institut za biologiju mora, Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama i Regionalni ronilački centar. Akciju je podržao i privatni sektor i to kompanije YU Briv, Bella Boka, Valgo, kao i predstavnici NVO sektora i brojni volonteri, prenosi CG News.
"Tokom današnje akcije očišćeno je područje od Kostanjice do Turskog Rta i od Strpa prema Lipcima koje karakteriše velika količina čvrstog otpada na morskom dnu koji ima negativan uticaj na morski ekosistem i uzrokuje oštećenja organizama morskog dna. Pored morskog akvatorijuma čišćene su plaže na području Risanskog zaliva", saopšteno je iz Ministarstva.
Danilo Mrdak, državni sekretar u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma kazao je da je ovo samo jedna u nizu aktivnosti koje se organizuju u okviru Programa obilježavanja 30 godina ekološke države Crne Gore.
"Cilj ove akcije je da spojimo sve institucije internacionalne i nacionalne, kao i ona na lokalnom nivou, da zajedno sa svim ljubiteljima prirode iz NVO sektora, ukažemo na problem koji svi imamo, a to je ogromna količina otpada koja se nalazi u našem moru. Upravo jučerašnji sastanak kojeg smo imali u sklopu projekta GEF Adratic, je ukazao da jedan od većih problema u smislu očuvanja morske životne sredine, predstavlja velika količina čvrstog otpada“, kazao je Mrdak.
Foto: Agencija za zaštitu životne sredine
Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Daniela Gašparikova, istakla je da je otpad koji je danas prikupljen podsjetnik da ljudi nijesu dovoljno učinili za planetu i da svojim ponašanjem, kakvo je, između ostalog, loše upravljanje otpadom, doprinose klimatskoj krizi.
"Uz nadu da nijesmo zakasnili, krajnji je trenutak za ozbiljnost, odlučnost i hitnu akciju, što će u novembru, na samitu UN o klimatskim promjenama, potvrditi i skoro 200 država iz čitavog svijeta. Crna Gora ambiciozno planira da postavi novi cilj – da do 2030. godine smanji emisiju štetnih gasova za 35%. Svi zajedno moramo više da se potrudimo i kroz efikasniju primjenu zakona i stvaranje sistema koji će podstaći ljude na ispravno upravljanje otpadom spriječimo neželjena ljudska ponašanja“, poručila je Gašparikova.
Na današnjoj akciji predstavljen je i logo koji će pratiti ovogodišnju kampanju obilježavanja 30 godina ekološke države, a naziv kampanje je "svaki LIST svaka KAP". Autorka logoa je Milena Živković.
"Namjera mi je bila da prenesem poruku koliko smo važni svi mi i svaki gest i svaka akcija pojedinca, koliko je značajna. Zato sam i došla na ideju da slogan bude „Svaki list ,svaka kap”, što podrazumijeva da smo svi podjednako važni, a da će se kroz ljubav nešto i uraditi”, kazala je Živković.
Milan Gazdić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine kazao je da je tema ovogodišnjeg Svjetskog dana životne sredine "Obnova ekosistema".
"Upravo je današnja akcija posvećena jednom vidu obnavljanja ekosistema obzirom da otpad na plažama i u moru predstavlja jednu od najvećih prijetnji za ekosistem i biodiverzitet“, kazao je Gazdić.
A na važnost današnjeg dana ukazao je i direktor Eko fonda Draško Boljević.
"Cilj je da se skrene pažnja javnosti na brojne ekološke probleme i potrebu očuvanja i unaprijeđenja kvaliteta životne sredine“, poručio je Boljević.
Mladen Mikijelj direktor Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobro izrazio je zadovoljstvo što je bio dio današnje akcije, ističući da će ovo preduzeće i dalje biti dio svih akcija, koje mogu da doprinesu povećanju svijesti, kao zaštiti životne sredine i poboljšanju kvaliteta morske obale.
"Veliko mi je zadovoljstvo što smo uspjeli djelimično da doprinesemo obilježavanju jednog od najvažnijih dana u kalendaru Crne Gore“, poručio je Mikijelj.
Komentari