Korona je virus koji očigledno utiče na naš nervni sistem - od mirisnih i facijalnih živaca, uzrokujući gubitak mirisa i ukusa, pa sve do dugih kovid simptoma glavobolja i moždane magle.
Procjene tačne učestalosti variraju, ali čini se da je otprilike 50 odsto pacijenata sa dijagnozom virusa Sars-CoV-2 - virusa odgovornog za bolest Kovid-19 - iskusilo neke neurološke probleme, pokazuju istraživanja.
ilustracija, foto: Profimedia
Iako je uticaj virusa na pluća najhitnija i najstrašnija prijetnja, trajni uticaj na nervni sistem mogao bi da bude veći i mnogo pogubniji, smatraju svjetski stručnjaci iz oblasti neurologije.
Doktor Milan Madžgalj specijalista neurolog u Opštoj bolnici u Bijelom Polju za Kodex pojašnjava da je virus SARS-Cov-19 tzv. “neurotropni virus”, što znači da ima afinitet prema neuronima (ćelijama centralnog nervnog sistema).
"Ovaj virus definitivno remeti normalno funkcionisanje mozga u značajnoj mjeri. Neurološki simptomi se najčešće manifestuju u formi poremećaja kratkoročnog pamćenja, depresivnoj simptomatologiji, hroničnom umoru, razdražljivošću, čestim promjenama raspoloženja, nesanicom, itd. Navedene tegobe mogu trajati od par nedelja do šest mjeseci, nekada i duže", kaže dr Madžgalj.
Neurološke tegobe mogu trajati i duže od pola godine
Osim toga, koronavirus može da izazove depresiju i anksioznost, stanja koja su i dalje nedovoljno osviješćena u crnogorskom društvu.
"Anksioznost ili subjektivan osjećaj neodređene “treme”, “strepnje” ili “zebnje” je veoma čest simptom koji nije prepoznat, a samim tim ni adekvatno liječen. Iz tog razloga se savjetuje psihološka podrška svakom pacijentu koji je preležao umjereno težak i težak oblik infekcije", pojašnjava dr Madžgalj.
Dr Madžgalj, specijalista neurolog posebno ističe značaj koji ima vakcina protiv koronavirusa, napominjući da ne postoji apsolutno nijedan naučni dokaz koji pokazuje bilo kakav negativan uticaj vakcina(bilo kojeg proizvođača) na nervni sistem čovjeka.
"Vakcina je za sada jedina bezbjedna i efikasna metoda u sprječavanju daljeg širenja bolesti, obzirom da i dalje ne postoji ni jedan lijek koji efikasno liječi ovu infekciju", istakao je dr Madžgalj za Kodex.
"Svi da se vakcinišemo"
Građanima savjetuje da se bez bojazni vakcinišu i tako sačuvaju sebe i okolinu od posljedica koje ostavlja Kovid19.
"Moja preporuka i kao ljekara i kao građanina je da se svi, ali svi vakcinišemo. Apsolutno je nebitno kojom vakcinom, jer su sve dostupne vakcine sa visokim stepenom sigurnosti i efikasnosti, kako bi smo sačuvali svoje zdravlje i zdravlje svih građana. Moja malenkost, kao i svi članovi moje uže i šire porodice su vakcinisani. Zato želim svojim primjerom da podstaknem sve savjesne građane da isto urade kako bi se što prije vratili normalnim životnim aktivnostima", zaključio je za Kodex, doktor Milan Madžgalj specijalista neurolog Opšte bolnice u Bijelom Polju.
*Članak je izrađen uz podršku Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija u sklopu projekta Doprinos imunizaciji protiv koronavirusa građana sjevera Crne Gore „Bolje spriječiti nego liječiti“. Stavovi izraženi u ovoj publikaciji isključiva su odgovornost autora i ne odražavaju stavove Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija.
Komentari