Lubenica je prepuna C i A vitamina, antioksidansa i zapravo sadrži jako malo šećera u poređenju s drugim voćem. Bez obzira na to koliko je nutritivno bogata, ona može imati neke efekte na organizam kojih niste bili ni svjesni.
Mogli bi vam se pogoršati probavni problemi
Lubenica sadrži puno frukzote koja spada u grupu FODAMP spojeva, odnosno fermentiranih oligosaharida, disaharida i monosaharida. Ljudi koji, inače, imaju probavnih problema trebalo bi da izbjegavaju namirnice iz FODAMP kategorije, jer one još dodatno pogoršavaju njihove tegobe.
Neutralizuje slobodne radikale
Kako je puna antioksidansa, lubenica pomaže neutralizovanju slobodnih radikala koji, ako ih ne provjeravamo, mogu uzrokovati razvijanje ćelija raka.
Za neutralizaciju je zaslužan likopen. Obično kada se on spominje, spominje se paradajz, međutim lubenica ima 40% više likopena nego sirov paradajz.
Duže se osjećate sito
Ako pokušavate kontrolisati porcije i broj kalorija koje unosite u organizam, bitno je da pronađete namirnice od kojih ste duže siti. Lubenica je jedna od njih.
Faktor koji puno doprinosti osjećaju sitosti je i koliko pojedemo. Što više pojedemo, to se sitije osjećamo i tu je sva prednost lubenice. Ona je prepuna vode i upravo zbog toga je možete pojesti više, a unijeti manje kalorija nego da jedete neko drugo voće ili povrće.
Pomaže pri kontroli kilaže
Istraživači u studiji sprovedenoj 2019. godine zaključili su kako jedenje dve šoljice lubenice dnevno doprinosti kontrolisanju kilaže, jer izaziva osjećaj sitosti. Tokom istraživanja dvije grupe, dobijale su jednak broj kalorija – jedni iz lubenice, a drugi iz keksića s malo masti. To znači, navedeno je, da nisu sve kalorije jednake – zbog nekih se možemo osjećati više sito, zbog čega na kraju i pojedemo manje u danu.
Može podstaći migrene
Nedavna studija, koja je proučavala što sve može biti okidač za migrene, otkrila je da među okidačima može biti i lubenica. Gotovo 30% ispitanika dobilo je migrenu unutar 90 minuta od konzumiranja lubenice, piše Eat this.
Komentari