Mišustin ove nedelje obilazi ruski Daleki istok i Sibir, a Kurilska ostrva su mu bila prva stanica.
On je posjetio bolnicu i pogon za preradu ribe na Iturupu, jednom od četiri najjužnija kurilska ostrva. Rekao je radnicima da ruska vlada razmatra uspostavljanje posebne ekonomske zone na ostrvima, u kojoj bi poslovanje i investitori bili oslobođeni većine poreza i carina.
Ta mjera o kojoj ruski zvaničnici razmišljaju "bila bi dobro rješenje za investitore, uključujući one na Zapadu, ali i za Japan koji, ako je zainteresovan, može ovde da otvori radna mjesta“, rekao je Mišustin.
Dodao je da će "taj specijalni režim omogućiti veću ekonomsku aktivnost“ na Kurilskim ostrvima.
Mišustin je rekao da će o tom projektu razgovarati sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Japan polaže teritorijalna prava na ostrva koja naziva svojim "Sjevernim teritorijama“. Sovjetski Savez ih je pripojio posle Drugog svjetskog rata, a zbog spora dvije države nisu potpisale sporazum kojim bi formalno bio okončan Drugi svjetski rat.
Decenije diplomatskih napora nisu donijele rezultat u pregovorima.
Bivši japanski premijer Šinzo Abe uložio je mnogo napora tokom osmogogišnjeg mandata u nadi da će se doći do rješenja za južna ostrva u Kurilskom arhipelagu, ali je postigao mali napredak.
Ubrzo posle stupanja na dužnost septembra 2020. godine, novoizabrani japanski premijer Jošide Suga razgovarao je s Putinom o teritorijalnom sporu i rekao da se nada da će naći rejšenje i potpisati mirovni sporazum.
Posle Mišustinove posjete Iturupu, zamjenik japanskog ministra spoljnih poslova Takeo Mori uputio je danas protest ruskom ambasadoru u Japanu.
Na to je protestovalo Ministarstvo spoljnih poslova Rusije i poručilo japanskim susedima da "ne klize prema destruktivnosti u bilateralnim odnosima“.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da ruski premijer "posjećuje one ruske provincije koje smatra da treba da posjeti“ i gde treba raditi "zajedno s partnerima“.
Komentari