Ako govorimo o ovolikom broju plantaža marihune u Crnoj Gori, to je zaista evidentan porast, smatra kriminolog Velimir Rakočević.
Više je faktora koji su, objašnjava, do toga doveli. Jedan od njih, a koji se zapravo pogrešno tumači, jeste činjenica da je u decembru prošle godine, na predlog SZO, komisija Ujedinjenih Nacija za droge, uklonila marihuanu iz četvrte grupe, a to je grupa u kojoj su svrstane najopasnije droge, poput heriona i sl.
"Sada se droga nalazi u grupi kao što su kokain, opijum, morfijum, ali to je greška u smislu tumačenja, jer to ne znači da su marihuana, odnosno produkti kanabisa, uklonjeni sa liste opojnih droga. Naprotiv, izuzev onih država gdje je došlo do korišćenja marihuane u terapijske svrhe, ili sa manjim izuzetkom u rekreativne svrhe, to je i dalje krivično djelo koje se po težini i zaprijećenim sankcijama smatra najtežim oblikom kada govorimo o delikitima iz oblasti upotrebe droga", objašnjava Rakočević.
On vjeruje da je za otkrivanje ovakvih plantaža veoma značajna saradnja policija regiona, jer, kako tvrdi, proizvedena droga ipak je dominantno namijenjena bolje platežnom zapadnom tržištu.
"Bez obzira da li se radi o proizvodnji vrši na teritoriji jedne države, radi se o transnacionalnom kriminalitetu i uvijek ta saradnja dovodi do detekcije ovih kriminalnih ispoljavanja", objašnjava Rakočević.
Porast broja plantaža u Crnoj Gori objašnjava i stanjem na tržištu.
"Sve je veća potražnja za produktima kanabisa, a imamo i činjenicu da nijedan oblik kriminaliteta, ili vršenja krivičnih djela nije toliko unosan kao što su delikti iz oblasti zloupotrebe droga. Dobro je poznato da ukoliko se devet desetina droge zaplijeni, ona jedna desetina je dovoljna da svi u lancu imaju dobru zaradu", jasan je Rakočević.
Darko Bulatović, TVCG
Komentari