"Policija i tužilaštvo mora da rasvjetli ko podmeće požare na prostoru pljevaljskih šuma, jer je svima jasno šta je pozadina. Više niko u Pljevljima ne vjeruje da piromani podmeću požare, već je svima jasno da iza podmetanja požara stoji šumska mafija, oni ljudi koji su proteklih godina bespravno posjekli na hiljade kubika izuzetno kvalitetnog drveta", kaže izvršni direktor "Breznice“ Milorad Mitrović, uz pojašnjenje da su osobe koje su podmetale požare izazvale dodatnu štetu za pljevaljsku lokalnu upravu, koja je potrošila i ogromna sredstva za rad Službe za zaštitu i spašavanje.
Mitrović je pojasnio da se na opažarenom prostoru ne može utvrditi kada je neko stablo posječeno. S druge strane u slučaju nekih lokacija gdje se poslednjih mjeseci dešavaju požari, sječa šume je vršena u prošloj ili početkom ove godine.
"Sve je jako sumnjivo, jer se prošle godine sjeklo, a ove godine taj prostor gori", kaže Mitrović i ističe da je i prethodnih godina bilo jako sumnjivo zbog čega se podmeću požari.
On odbacuje kao neosnovane pojedine tvrdnje da se šume pale zbog boljeg roda smrčka i drugih gljiva. Prema njegovim riječima, takvih požara ima u ranim proljetnim mjesecima, ali da požari u toku ljeta nemaju nikakve veze sa tim. Pritom, na opožarenim područjima loš je rod pečurki.
"Šumska mafija namjerno izmišlja priče kako bi prikrila svoj rad i svoje podvale na terenu. Te priče su neistinite. Podmetanje požara se isključivo radi da bi se prikrili tragovi nelegalne sječe i da bi se neka stabla opožarila kako bi bila, prilikom sječe, manje plaćena", kaže Mitrović.
Praksa podmetanja požara traje već duži vremenski period, a, kako tvrde ekolozi, ove godine je nešto i aktivnija, jer su se desile političke promjene u Crnoj Gori, pa je neophodno prikriti mnoge "prljave“ tragove.
"Mnogi se plaše kako će u narednom periodu postupati policija i tužilaštvo. Ako se dese temeljne i valjane promjene razotkriće se veze šumske mafije sa ljudima u sistemu. Zato se vjeruje da je najbolje dokaze ukloniti, odnosno da vatra spali sve dokaze mogućih pronevjera", zaključuje Mitrović, uz poziv policiji i tužilaštvu da što prije krenu sa istragom.
Iz pljevaljske Službe zaštite i spašavanje su proteklih dana saopštili da su obavjestili policiju, odnosno da su podnijeli prijave, jer sumnjaju da se požari podmeću.
U izjavi za "Dan“ prije dva dana prvi čovjek ove službe Goran Čavić je saopštio da on ne može reći da je podmetanje požara direktno sa nekim povezano, ali da vjeruje da je povezano sa poslovima eksploatacije šuma.
Tokom ovog ljeta situacija je posebno bila kritična na području Ljutih strana i Zelenog borja, gdje je u prethodnom periodu izvršena eksploatacija drveta.
Utvrđena šteta od 81 kubika drveta
Kada su u pitanju bespravne sječe u prošloj godini, prema podacima Uprave za šume, u prošloj godini je pisano 6 krivičnih prijava za posječenih 81 kubik drveta u državnim šumama.
Prema istom izvještaju, od 81 kubika drveta na licu mjesta je zaplijenjeno 44 kubika.
Međutim, u zvaničnom izvještaju se ne navodi koja je to šumska šteta gdje počinioci nijesu pronađeni ili tamo gdje su uhvaćeni.
U slučajevima gdje su koncesionari vršili sječu podrazumjeva se da je sve u redu i da tu nije bilo štete. S druge strane, ekolozi najviše sumnjaju na zloupotrebe u tom djelu.
Komentari