Naime, na radnom sastanku Komisije za etički kodeks sudija, održanom u ponedjeljak, konstatovano je da nema zakonskih uslova za rad dok se ne izabere član Komisije iz reda sudija. Dušanki Radović, sudiji Vrhovnog suda Crne Gore, a članici Komisije za etički kodeks iz reda sudija, 3. avgusta konstatovan je prestanak sudijske funkcije. Njenu poziciju, međutim, nije moguće popuniti jer je zakonom predviđeno da člana Komisije iz reda sudija bira Proširena sjednica Vrhovnog suda.
Podsjećamo da je Zakonom o sudovima propisano da Proširenu sjednicu Vrhovnog suda čini Opšta sjednica Vrhovnog suda i predsjednici Apelacionog suda, Upravnog suda, Privrednog suda i viših sudova, dok je članom 38 istog Zakona propisano da Opšta sjednica Vrhovnog suda odlučuje ako je prisutno više od polovine sudija Vrhovnog suda, a odluke donosi većinom glasova ukupnog broja sudija Vrhovnog suda.
“Imajući u vidu navedeno, pri činjenici da u Vrhovnom sudu Crne Gore trenutno radi šest sudija uključujući v.d. predsjednice, a Odlukom o broju sudija je određeno da u Vrhovnom sudu Crne Gore radi predsjednik i 18 sudija, dok se ne steknu uslovi za popunjavanje slobodnih sudijskih mjesta u tom sudu, Proširena sjednica ne može da zasijeda niti da predlaže člana Komisije iz reda sudija, koji predlog je potrebno verifikovati na Konferenciji sudija”, navodi se u zaključku radnog sastanka Komisije za etički kodeks.
Podsjećamo, Sudski savjet je na sjednici od 3. avgusta, za vrijeme godišnjih odmora, konstatovao prestanak sudijske funkcije za 23 sudija koji ispunjavaju uslove za penziju.
Penzionisanje sudija izvršeno je na osnovu člana 17 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojim osiguranik stiče pravo nastarosnu penziju kad navrši66 godina života(muškarac), odnosno 64 godine života (žena). Međutim, ta norma je problematizovana pred Ustavnim sudom, na čiju se odluku čeka.
Komentari