U Crnoj Gori registrovano 20 vjerskih zajednica
Ilustracija

Podaci Ministarstva pravde

U Crnoj Gori registrovano 20 vjerskih zajednica

U Crnoj Gori ukupno je evidentirano 20 vjerskih zajednica koje su zakonom priznate, a u drugoj polovini ove godine u evidenciju vjerskih zajednica upisale su se sve četiri eparhije Srpske pravoslavne crkve (SPC) u našoj zemlji. To su podaci koje je Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava dostavilo Dnevnim novinama.

Podsjećamo, nova vlast nakon pobjede na avgustovskim izborima 2020. godine usvojila je izmijenjeni Zakon o slobodi vjeroispovijesti, po kom su se, kako se navodi u dokumentu, u evidenciju vjerskih zajednica upisale sve četiri eparhije SPC.

Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) u Knjigu evidencije vjerskih zajednica u Crnoj Gori upisana je u julu 2020. godine i to po ranije važećem Zakonu oslobodi vjeroispovijesti.

Prema podacima iz Evidencije vjerskih zajednica u našoj zemlji navodi se da je Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP) zahtjev za upis podnijela 9. juna ove godine, dok je uvjerenje o upisu u Knjigu vjerskih zajednica izdato dan kasnije, dakle 10. juna. Navodi se da je sjedište Mitropolije u Cetinjskom manastiru, a da je ovlašćeno lice za zastupanje te vjerske zajednice mitropolit Joanikije (Jovan) Mićović. Mitropolija je tada u prijavi za upis navela da je osnovana 1220. godine.

Podaci sa sajta Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava kažu i da je Eparhija budimljansko-nikšićka u Knjigu evidentiranih vjerskih zajednica takođe upisana u junu. Njeno sjedište je, kako se ističe, u Manastiru Đurđevi Stupovi kod Berana, dok je ovlašćeno lice episkop budimljansko-nikšićki Metodije (Ljubila) Ostojić.

Početkom jula, kako se navodi u evidenciji, upisana je Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska SPC, sa sjedištem u Igalu, dok je kao ovlašćeno lice naveden episkop zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije (Savo) Rađenović.

Posljednja, četvrta Eparhija SPC u Crnoj Gori evidentirana je u našoj zemlji 24. septembra, dok je zahtjev za podnošenje prijave za evidenciju upućen deset dana ranije (14. septembar). Riječ je o Eparhiji mileševskoj Srpske pravoslavne crkve (SPC), čije je sjedište u Manastiru Svete Trojice u Pljevljima. Navodi se da je ovlašćeno lice episkop mileševski Atanasije (Svetko) Rakita.

Ostale vjerske zajednice

Ostalih 16 vjerskih zajednica evidentirano je po starom Zakonu oslobodi vjeroispovijesti. Tako danas u Crnoj Gori postoje Jehovini svjedoci hrišćanska vjerska zajednica, Crnogorska pravoslavna crkva (CPC), Barska nadbiskupija, Kotorska biskupija, Crkva Isusa Hrista Svetaca posljednjih dana u Crnoj Gori, Jevrejska zajednica Crne Gore, Crkva Hristovog Jevanđelja.

U evidenciji su i Eparhija podgoričko-duldjanska Pravoslavne crkve Crne Gore, Hrišćanska adventistička crkva, Hrišćanski centar Svetionik, Jevanđeoska crkva Riječ Božija.

Među upisanim vjerskim zajednicama su i Hrišćanska zajednica Mozaik, Biblijska hrišćanska zajednica, Zajednica Jevanđelja Isusa Hrista, Islamska zajednicau Crnoj Gori i vjerska zajednica pod nazivom Bahai Vjera.

Iz Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava ističu i da je u proceduri za upis jedan zahtjev, a riječ je o Jevanđeoskoj crkvi Crossroads sa sjedištem u Nikšiću.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.