“Uzurpacija institucija i funkcija, koju gledamo prethodnih dana, i njihovo gomilanje u rukama nekoliko ljudi definitivno je jedna opasna pojava. Institucije treba da služe demokratskom funkcionisanju poretka. Njihova uloga je da rješavaju krize a ne da ih raspiruju”, kaže za TVCG Milica Kovačević iz CDT-a.
Dugogodišnji novinar iz Srbije Slobodan Georgiev, ističe da premijer ima pravo da donosi ovakve odluke.
Naglašava, međutim, da je loše i za građane i za državu da funkcionišu u takvim uslovima.
“Nije dobra ta nestabilnost politička koja se javila sad u Crnoj Gori i pravo je pitanje koji je najbolji način da se iz te nestabilnosti izađe”, kaže Georgiev.
Kao jedan od načina izlaska iz nestabilnosti, iz CDT-a navode usvajanje zakona koji će jasno odrediti šta su čije nadležnosti.
“Vjerujemo i nadamo se da ćemo iz ovoga kao društvo naučiti lekciju u kojoj je možda i odgovor na pitanje zašto nam je potreban zakon o Skupštini i o Vladi i zašto su toliko godina političke elite odbijale naš predlog da se krene s izradom tih zakona”, navodi Kovačević.
Zakoni o Skupštini i Vladi, poručuje Kovačevića, precizirali bi određene norme, pa ne bi svako mogao da ih tumači kako mu odgovora.
“Oni ne bi mogli riješiti nečiju namjeru da postupa suprotno Ustavu i zakonu, ali bi mogli precizirati ustavne norme i popuniti mnoge pravne praznine koje smo vidjeli prethodnih dana”, navodi Kovačević.
Dok se čeka usvajanje zakona, Georgiev naglašava da su vanredni izbori neminovnost.
“Čini mi se, i kad bi se desila neka rekonstrukcija ili formirala manjinska vlada, da bi to opet moralo da vodi ka vanrednim izborima. Pa ako se mora na izbore, bolje i to, nego da se održava ovakva vrsta tenzija gdje ljudima nije do kraja jasno ko šta radi”, navodi Georgiev.
Sagovornici TVCG zaključuju da je sve ovo posljedica nenaviknutosti na političke promjene i ističu da se ovakve stvari moraju rješavati na demokratski način, u okviru institucija koje će djelovati u javnom, a ne političkom interesu.
Komentari