Uprkos tome što je broj oboljelih žena i muškaraca od raka kože skoro isti, istraživanje koje je sprovedeno u Engleskoj pokazuje da na 100.000 muškaraca kojima je otkriven rak kože umre njih 3,4% dok je to slučaj sa samo 2% žena.
To znači da od 6.200 muškaraca kod kojih se u toku godine razvije melanom njih 1.300 umre, u poređenju sa 900 žena od 6.600 kod kojih je dijagnostikovana bolest.
Vjerovatnoća dobijanja bolesti je vrlo slična između polova, sa 17,2% muškaraca u odnosu na 17,3% žena na svakih 100.00 ljudi kojima je ustanovljen rak kože.
Od ranih sedamdesetih godina prošlog vijeka smrtnost muškaraca od raka kože je povećana za 185% u odnosu na 55% koliko povećanje iznosi kod žena, a predviđa se da će smrtnost kod muškaraca i dalje rasti, dok će kod žena taj broj stagnirati.
"Postoje očigledno jake biološke razlike između muškaraca i žena koje dovode do ovakvih rezultata i trenutno pokušavamo da istraživanjem bolje razumemo zašto se muški i ženski organizam sa melanomom bori na drugačiji način i sa različitim uspjehom", rekla je Džulija Njutn-Bišop, dermatolog sa Univerziteta u Lidsu.
"Takođe smo ustanovili da se rak kože kod muškaraca i žena razvija na različitim mjestima - kod muškaraca uglavnom na leđima grudima, a kod žena na rukama i nogama", dodala je ona.
Velika i neumjerena izloženost UV zracima, svijetla koža i veliki broj mladeža na tijelu i lična, kao i porodična istorija bolesti su među najvećim rizicima za oboljevanje od raka kože.
Ljekari smatraju da i neke životne navike mogu biti važne za ovakve rezultate, jer muškarci u većem broju odlazak kod ljekara smatraju "gubljenjem vremena", pa se na to odlučuju u trenutku kada je bolest već uveliko napredovala. Žene su u tom smislu mnogo odgovornije i ranije se javljaju ljekarima.
Ljekari u svakom slučaju preporučuju odlazak kod ljekara čim se primijete i majmanje promjene na koži koje izgledaju sumnjivo, a da se svakako ne pretjeruje u sunčanju, bilo da je u pitanju ležanje na plaži ili u solarijumu.
Ove mjere su naročito važne za ljude ranim godinama, jer je prevencija uvijek bolja nego liječenje već nastale bolesti, dodaju ljekari.
Istraživanje je pokazalao još jednu vrlo važnu stvar, a to je da redovno odlaženjeu solarijum prije 35 godine, povećava rizik za dobijanje raka kože za čak 60%.(b92)