U Sporazumu piše da su se potpisnici obavezali da će nastojati da se zakoni ili odluke od posebnog značaja predlažu/usvajaju uz što širi konsenzus.
Svaki material će, prije razmatranja na sjednici vlade, obavezno biti razmatran i obrađen u okviru resorne vladine komisije.
Pitanja u vezi načina odlučivanja i funkcionisanja vlade, regulisaće se Poslovnikom o njenom radu.
“Potpisnici Sporazuma se obavezuju da će se u svom djelovanju snažno zalagati za uspostavljanje konstruktivnog pristupa i korektne političke komunikacije u kom smislu će, kroz međupartijski i društveni dijalog, težiti postizanju šireg političkog i društvenog konsenzusa oko vitalnih pitanja za napredak Crne Gore, posebno oko pitanja za koja je potrebna kvalifikovana većina u parlamentu”, piše u Sporazumu, prenose Vijesti.
Potpisnici su se obavezali da će ključni aspekt djelovanja 43. vlade biti ubrzanje evropskih integracija države i intenzivno djelovanja svih političkih subjekata na usvajanju i spovođenju svih neophodnih reformi potrebnih za napredak države na putu ka EU.
Stoga će normativni prioriteti vlade biti dogovor o izboru nosilaca najviših pravosudnih funkcija, dogovor o uspostavljanju odgovornih i funkcionalnih državnih organa i institucija, usklađivanje zakonske regulative u oblasti pravosuđa sa standardima Evropske komisije i mišljenjima Venecijanske komisije, zakon o preispitivanju porijekla imovine, izmjene i dopune Zakona o morskom dobru sa ciljem jačanja nadležnosti opština, izborna reforma, profesionalizacija Državne izborne komisije…
Sporazum se zaključuje na period od godinu dana nakon izbora vlade. Piše da se, najkasnije mjesec prije isteka roka njegovog važenja, potpisnici obavezuju da pokrenu proces međusobnih konsultacija, na nivou lidera partija, u cilju produženja važenja sporazuma odnosno njegovih mogućih izmjena.
Politički subjekti su zaključili sporazum polazeći od potrebe da se u Crnoj Gori riješi duboka politička i institucionalna kriza, ponovo pokrene proces evropskih integracija, prevaziđu izražene nacionalne, etničke, vjerske, političke i socijalne podjele.
“Imajući u vidu potrebu izgradnje Crne Gore kao evropske, građanske i sekularne države uz očuvanje vanjskopolitičkog kursa zemlje; Svjesni potrebe uspostavljanja socijalne kohezije kao i pronalaženja tačaka spajanja različitih društvenih struktura; Uvažavajući činjenicu potrebe okupljanja oko zajedničkih vrijednosti koje su zapisane u Ustavu Crne Gore i standarda predviđenih u okviru procesa EU integracije; Cijeneći da je potpuni društveni i politički prioritet da se kroz punu podršku naših međunarodnih partnera odblokira proce s evropske integracije i sprovedu reforme za njegovo ubrzanje; Čvrsto opredijeljeni da sve obaveze iz pregovaračkog procesa završimo do 2025. godine, uz zajedničke napore svih političkih subjekata; Potpuno posvećeni usklađivanju vanjske i bezbjednosne po litike sa EU i NATO, a osuđujući agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu uz obavezu dosljednog sprovođenja politike EU, NATO i UN u odnosu na ovo pitanje”, ističe se u dokumentu.
Izvor: Vijesti
Komentari