„Prepoznajemo da je jedini i najbolji mehanizam za uspješno i efikasno suprotstavljanje ovom problemu – uspostavljanje pune kooperativnosti i partnerskog odnosa između državnih organa, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija“, saopštio je Adžić.
On je istakao da Crna Gora ima zaokružen sistem koji obuhvata aktivnosti od trenutka identifikacije žrtve trgovine ljudima, pa sve do njene potpune integracije (odnosno re-integracije) u društvo, te da su, kako dodaje, nedavno donesene Preporuke o potrebi jačanja prevencije borbe protiv trgovine ljudima u uslovima masovnih migracionih tokova primljene sa dužnom pažnjom i da će se njihova implementacija intenzivno pratiti.
Na otvaranju konferencije obratila se i šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dominik Vag, koja je kazala da crnogorske privatne kompanije, u procesu razvoja svoje međunarodne trgovine, treba da dokumentuju poštovanje politika i procedura koje sprječavaju trgovinu ljudima i eksploataciju, kao i da pokažu dužnu marljivost u poštovanju ljudskih prava.
„Trgovina radi radne eksploatacije jedan je od najčešćih oblika trgovine ljudima. Države učesnice su podstaknute da preduzmu odgovarajuće mjere za iskorjenjivanje lažnih praksi regrutacije i zapošljavanja koje dovode do eksploatacije. Moramo ojačati ulogu inspektora rada u koordinaciji sa policijskim službama, kako bismo spriječili i odvratili trgovinu ljudima”, kazala je ambasadorka Vag.
Komentari