KAKO to uvijek biva, oni izuzetni, koji su svojim djelom i životom obilježili jedno vrijeme - što vrijeme više prolazi otkako nijesu sa nama - sve nam više nedostaju. A od odlaska Mome Kapora prošle su tek tri godine. Omaž piscu i slikaru rijetkog dara koji mu je Bog dao i šarma koji je tako lijepo nosio, „Momin krug“, biće upriličen u petak i subotu.
Ispod vječito nemirnih i nestašnih prstiju decenijama su izlazili romani i priče, zapisi i putopisi, slike i crteži. Rasipao ih je poput čarobnjaka, ne okrećući se za njima, idući vazda za nekom novom idejom i inspiracijom. A mi ih sada skupljamo kao bisere, prepoznavajući u njima (što za njegovog života često nije bilo) djela koja, iako vezana za određeno doba i podneblje, nose univerzalnu ljepotu i vrijednost.
Ovaj maštar-svaštar nastojao je i uspijevao, sa samo njemu svojstvenom lakoćom, da zabilježi i obilježi sve što je vidio i saznao, čega god se dotakao. Tu bujicu novih i novih stranica i slika kao da ništa nije moglo da zaustavi, pa čak ni kada ga je skolila opaka bolest kojoj je znao da se podsmjehne u brk: „Nekoliko puta sam doživio stanje smrti. Oni koji vjeruju u reinkarnaciju pitaju me šta bih volio da budem u sledećem životu. Volim ponedjeljak, stvarno. Tada počinje sve, možda neko kupi sliku, možda neko plati tekst“. Poslednju knjigu, „Kako postati pisac“ ispisao je u bolesničkoj postelji, „zakačen za razne aparate, sa desnom rukom iz koje su virile cijevi“.
Iduće godine će pune četiri decenije od pojave Mominog prvog romana „Foliranti“ kojim je započeo put prvog i najvećeg bestseler pisca ovih prostora. I ne samo ovih, jer su mu knjige prevedene i čitane na dvadeset jezika. U ko zna koliko izdanja su izašli „Provincijalac“, „Ada“, „Zoe“, „Una“, „Zelena čoja Montenegra“, „Poslednji let za Sarajevo“, „Konte“, „Čuvar adrese“, „Legenda o taboru“... I u ko zna kojim galerijama i kućama je završilo na stotine njegovih slika neponovljivog i na prvi pogled prepoznatljivog rukopisa. Valja tome dodati i brojne pozorišne, TV i radio drame, novinske tekstove, filmska scenarija, ilustracije... U svim tim djelima, perom i kičicom, hvatao je život oko sebe, najčešće obične ljudske sudbine kroz koje je otkrivao i sopstveni kardiogram beznađa - seizmograf duše, kako je zapisao u autobiografskim „Ispovjestima“.
„Momin krug“ započeće u petak, gdje drugdje, nego na njegovoj omiljenoj Adi Ciganliji, nedaleko od skulpture „Dafne“, projekcijom dokumentarne TV emisije o njemu, porodici i prijateljima. Na terasi kluba Easy, koncert će zatim održati Bajaga i „Instruktori“ pjesmama koje je posebno volio, kao što su „Dobro jutro, džezeri“, „Ruski voz“, „Moji su drugovi...“ Na kući u kojoj je živio, sa suprugom Ljiljanom, u Nebojšinoj ulici, u subotu će biti otkrivena spomen-ploča. Poslije toga slijedi „Gluvarenje sa Kaporom“, obilazak mjesta u kojima je omiljeni umjetnik nalazio ne samo predah nego i inspiraciju i pisao, pisao, pisao...
(Izvor:Večernje novosti)