Incident na protestu "Ima nas" uslijedio je nakon što je Skupština prije dva dana usvojila izmjene Zakona o predsjedniku države, koje opozicija smatra neustavnim. Učesnici protesta su zvižducima ispratili usvajanje zakona, nakon čega je dio demonstranata gađao policiju, a kamenje je završilo i u pravcu poslanika Bošnjačke stranke (BS) Sulja Mustafića i Force Gencija Nimanbegua, koji su izlazili iz parlamenta.
Mrvaljević nam je kazao da je tek kasnije saznao da su dva poslanika koji su izlazili iz Skupštine bili ugroženi.
"Vjerujem da se radi o nenamjernom incidentu, da su se oni zatekli u momentu kada su iskazivali nezadovoljstvo odnosom organizatora prema okupljenima, a i odlukom Skupštine, vezano za Zakon o predsjedniku. Uputio sam izvinjenje poslanicima i stvarno mi je žao da bilo ko bude ugrožen. To može biti pogrešno protumačeno, da je zasnovano na nacionalnoj osnovi, a uvjeren sam da nije. Mi smo svi građani Crne Gore, žao mi je što se to dogodilo i protiv svakog sam ugrožavanja pojedinca. Mi ne prihvatamo i ne želimo da dopustimo dok smo organizatori da bilo kakvi ekcesi tog tipa, to jeste nasilni budu dio protesta koji organizujemo", istakao je naš sagovornik.
Udaljavanje sa EU puta
Sastanak Parlamentarnog odbora Evropske unije (EU) i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) otkazan je zbog usvajanja izmjena Zakona o predsjedniku, potvrdio je šef delegacije Evropskog parlamenta (EP) za Crnu Goru Vladimir Bilčik.
Mrvaljević navodi da nije u interesu Crne Gore da ovakvi sastanci budu otkazani.
"Ovo je posledica lošeg vođenja politike. Nakon negativnog mišljenja VK, donijet je zakon. Bojim se da idemo u proces udaljavanja sa evropskog puta", istakao je on.
Parlament prije dva dana nije popunio ni Ustavni sud. Ustavni sud Crne Gore od 13. septembra nema kvorum za odlučivanje jer ima samo troje sudija od ukupno sedam.
"Mi smo izgubili više šansi da popunimo Ustavni sud. Jedna od članica skupštinskog odbora 18 puta je bila neodlučna. Tada parlamentarna većina, bez dijaloga, nameće četiri kandidata. Došli smo u situaciju da partije opozicije ne želeći da prihvate takvu prisilu, ne žele da uđu u glasanje o Ustavnom sudu. To je ono što građani ne smiju da dozvole. Ustavni sud mora da funkcioniše, zbog toga što krajnji cilj, to jeste izbori nisu mogući bez izbora sudija Ustavnog suda. Ušli smo u zonu kada je samo poimanje zakonitosti u našem društvu pod znakom pitanja. Plašim se toga i bojim se da ne ulazimo u anarhiju. Nadam se dobrom ishodu i da će stranke imati snage za dijalog. Svi bismo bili pobjednici da su pronašli dogovor, a ovako svi gubimo. I parlamentarna većina i opozicija, a najviše gube građani", zaključio je Mrvaljević.
Izvor: Dan
Komentari