Zašto smo džangrizavi ujutru?
Ilustracija

Da li razlog leži u lošim snovima

Zašto smo džangrizavi ujutru?

Da li ste se ikada zapitali zašto su neki ljudi tako džangrizavi ujutru dok se drugi bude sa osmjehom na licu? Da li razlog leži u lošim snovima, kvalitetu sna ili nečem trećem?

Džangrizavost je u vezi sa inercijom koju izaziva san koja može da traje od 5 do 20 minuta a nekada i mnogo duže. „Proces buđenja je spor. Ne kao lampica koju uključite već mnogo, mnogo sporiji“ kaže Alison Harvi, profesorka psihologije na Kalifornijskom univerzitetu i dodaje „Ova osjećanja nisu prijatna ali ne moraju da znače da ste loše spavali.“

Istina možda leži u lošem stavu prema danu: „Ako se džangrizavost dešava svakog jutra ili samo od ponedjeljka do petka razlog može biti manjak sna i činjenica da vas tim danima bud alarm dok ste još umorni ili se sa druge strane se ne radujete odlasku na posao“ misli Elis Domar iz centra za Zdravlje uma i tijela.

Iako ovakav stav može biti jedan od znakova depresije, to vrlo često nije slučaj. Radi se o simptomu „prezauzetog rasporeda“ sa premalo sna i manje vremena za stvari koje nas raduju.

Raspoloženje ponedjeljkom može nas “udariti” bilo kog dana u nedjelji. Čak i kada volite svoj posao, posebno ako ga volite, može vam biti teško da u ponedjeljak odete na isti. Poslije par dana rutine često je teško ubaciti se u “radni mod”.

Grečen Rubin, ekspertica po pitanju sreće i autorka knjige “The Happiness Project” preporučuje da kada odete na posao prvo krenete sa odgovaranjem na mailove a potom čitate vesti i razgovarate sa kolegama. Na taj način sebi dajete vremena da lagano uđete u radno okruženje i raspoloženje koje je vrlo često veoma stresno. “Ako to znači da dođete na posao malo ranije, učinite to, prijaće vam!” dodaje Rubin.

Iznad svega, zadovoljstvo sopstvenim životom može podstaći bolje jutarnje raspoloženje – dovoljno sna i razlog da ujutru ustanete iz kreveta.

Ako ste pospani, dajte sve od sebe da se pokrenete i trgnete iz takvog raspoloženja.

Načini na koje se možete brže probuditi i oraspoložiti:

- Kada se probudite razmaknite zavese i pustite svetlost u sobu

- Prvih sat vremena po provedite napolju u šetnji

- Trudite se da komunicirate što više

- Namjestite krevet kako se ne biste, po inerciji, vratili u isti

- Kafa ili čaj svakako mogu pomoći jutarnjem razbuđivanju

(Izvor:Press.rs)