ČAK tri do 10 odsto trovanja u praksi izazvano je gutanjem cvjetova ili plodova otrovnih biljaka. Kod djece ta brojka iznosi i do 50 odsto (odmah iza trovanja ljekovima i kućnim hemikalijama). Odlasci u prirodu sa malom ili školskom djecom, na ekskurzije, kao i u gradskim parkovima, dovode ih u kontakt sa otrovnim biljem i drvećem, pa se tada ove nezgode dešavaju.
Za mnoge biljke većina i ne zna da su otrovne: drvo tise je cijelo otrovno, cvijet bagrema nije toksičan, dok otrovnih sastojaka ima u cijeloj biljci.
Prema riječima profesorke dr Slavice Vučinić, načelnice Nacionalnog centra za kontrolu trovanja u Vojnomedicinskoj akademiji, nijesu sve otrovne biljke podjednako toksične:
- Za biljke kao i za sve ostale otrove važi princip „doza čini otrov“. Sadržaj aktivnih supstanci nije ujednačen u cijeloj biljci, otrovni sastojci su obično lokalizovani u pojedinim organima biljke, listu, plodu, korijenu, dok ih u ostalim djelovima nema. Samo manja grupa biljaka dovodi do ozbiljnih trovanja, a radi se o onima čiji su aktivni principi iz grupe alkaloida, glikozida i toksalbumina.
Mnogo je više biljaka koje sadrže otrovne sastojke koji su manje toksični. Otrovne biljke nemaju posebne, vidljive karakteristike, pa samim tim ne postoji univerzalni test za njihovo prepoznavanje.
Glicinija
Glicinija je vrsta bršljana sa velikim mirisnim grozdastim cvjetovima i obično su plavkaste, bijele ili crvene boje. Često se viđaju i čitave zgrade urasle u tu biljku. Poslije dodirivanja cvjetova i listova treba oprati ruke.
Đurđevak
Cvijeće đurđevka je otrovno, jer sadrži heterozide koji utiču na rad srca. Otrov uzrokuje mučninu, vrtoglavicu, povraćanje, bolove u ustima i trbuhu, dijareju i grčeve. Nakon dodira cvijeta, stabljike ili korijena ove biljke, potrebno je oprati ruke kako ne bi došlo do trovanja.
Azaleja
Grmovi azaleja imaju halucinogeno i laksativno djelovanje. Simptomi trovanja su povraćanje, osip na koži, glavobolja, zamagljen vid i slabost u mišićima.
Naprstak ili pustikara
Biljka sa zvonolikim bijelim, ružičastim ili ljubičastim cvjetovima iz porodice zjevalica i čest je ukras u vrtovima. Ukoliko se pojede bilo koji od djelova biljke, u blažim slučajevima izaziva mučninu, nesvjesticu, dijareju i grčeve, a kod težih slučajeva, trovanja do poremećaja srčanog rada.
Fikus
Ako dijete dodirne fikus, javlja se iritacija na koži, peckanje i svrab. Mjesto treba isprati hladnom vodom, bez mazanja krema. Ako proguta dio lista fikusa, dijete neće moći da diše. Tada treba isprati grlo i potražiti ljekarsku pomoć.
Hortenzija
Spada u veoma otrovne biljke. Ubrzo nakon gutanja, javlja se osip i svrab kože, otoci, mučnina, pojačano znojenje. U teškim trovanjima, ukoliko se ne primijeni terapija, može da dođe do kome i kardiocirkulatornih poremećaja.
* * * * * * * * * * * * * * * * * *
Oleander
Veoma otrovna biljka koja sadrži kardiotonične glikozide. Prvi znaci trovanja su muka, glavobolja, povraćanje, poremećaj srčanog rada sve do smrtnog ishoda. Osobi koja se otrovala dati aktivni ugalj, obezbijediti da miruje i što prije tražiti pomoć ljekara.
Hrizantema
Izrazito je otrovna biljka. Kod ljudi izaziva svrab i otoke. Vrtlari je često sade i kako bi otjerali zečeve - naime, zečevi ovu biljku zbog njenih toksičnih svojstava izbjegavaju.
(Izvor:Večernje novosti)