Koprivica je ponovio da se evidentirane nepravilnosti nijesu odrazile na proceduru glasanja.
Komentarišući nisku izlaznost, direktor CDT-a kaže da posljednjih godinu-godinu i po svjedočimo procesima velikih političkih promjena, te da je dobro ako izlaznost pređe 55 odsto.
"Šta se dogodilo između drugog kruga predsjedničkih i parlamentarnih izbora? Više je faktora - čovjek koji je bio faktor političke scene, Milo Đukanović, izašao je iz politike, on je osoba koja motiviše glasače i pozitivno i negativno. Druga stvar, dosta čudna kampanja u kojoj je bilo obećanja za koja je jasno da nijesu realna. Treća - gnusna funkcionerska kampanja. Bojim se da je i taj način ponašanja uticao", rekao je Koprivica.
Kazao je i da je CDT za posljednjih sedam-osam mjeseci imao četiri velika izborna dana.
"Ne sjećam se da je neko u svijetu posmatranja izbora imao takav intenzitet rada, a to je moguće djelovalo i na ljude. Kad se sve završi, trebaće da se napravi ozbiljna analiza. Nije bilo identiteske kampanje, tako da je sve to moglo uticati na izlaznost", dodao je Koprivica.
Na pitanje da li su političari poštovali kodeks za fer i demokratski izborni proces, Koprivica je odgovorio da u ogromnoj većini odredbi jesu.
"Nije poštovan dio koji se tiče zloupotrebe državnih resursa. Neki potezi vlade bili su jasna zloupotreba, a imamo i momente podmetanja političkim protivnicima", istakao je on.
Koprivica je rekao i da je bilo mnogo manje dezinformacija u predizbornoj kampanji.
"Dezinformacije su krenule sa slučajem Do Kvona, uključili su se portali iz Srbije i svaki put kad se dešavaju takve stvari, deiznoformatori to prate", naveo je on.
Direktor CDT-a je istakao da je principijelno važno pravo na uvid u potpise podrške, koji ovog puta nijesu dostupni posmatračima.
"Posmatrači po svim relevatnim međunarodnim dokumentima imaju pravo da vide svaki segment izbornog proesa. Očigledno to ovog puta nekom nije odgovaral", kazao je Koprivica i naglasio da ga je začudilo saopštenje Agencije za zaštitu ličnih podataka.
Komentari