Spasilačke ekspedicije su potvrdile u ponedjeljak nestanak podmornice sa posadom, dizajnirane da doprema turiste na mjesto potonuća Titanika. U njoj se nalazi petoro ljudi, a komunikacija sa njima je nestala otprilike 1 sat i 45 minuta nakon ronjenja u nedjelju.
Bivši zamjenik šefa ruskog Ministarstva za vanredne situacije Mihail Falejev sugerisao je da bi podmornica moralo da se zaglavi u olupini Titanika. Takođe je iznio verziju kvara u sistemu pomjeranja balastnog vazduha.
"Moguće je da ljudi budu spaseni, postoji tehnologija za to. To je teška stvar, ali je moguće – čak i sa takve dubine. Ako postoji ovakva podmornica, postoje i druge – spasilačke, drugačije namjene koji se mogu koristiti. Ako se one upotrijebe, onda sam ubijeđen da ima mogućnosti da se podmornica podigne", rekao je Popov.
Admiral Vladimir Valuev takođe smatra da je moguće podići podmornicu sa dubine od 3,8 kilometara.
"Postoje dubokomorske podmornice, najvažnije je pronaći ih, a onda je stvar tehnologije. Samo je nekako otkačite, vucite i podignite", dodao je Valuev.Admiral je naveo primjer uspješne operacije spasavanja u avgustu 2005. godine na Kamčatki. Tada se incident dogodio na podmornici za operacije traganja i spasavanja AS-28.
Podmornica, koji je prevozila sedam ljudi, nije uspjela da izroni u zalivu Berezovaja oko 75 kilometara južno od Petropavlovsk-Kamčatskog. Na dubini od 190 metara uređaj se zapleo u ribarske mreže i kablove obalske infrastrukture Pacifičke flote.
Nakon neuspješnih pokušaja da se podmornica odvuče na dubinu gdje bi mogli da se koriste ronioci, ruski spasilački brod KIL-27 stigao je na lice mjesta, noseći britanske spasioce sa dubokomorskim robotskim podmornicom Scorpion-45. Uspostavili su video vezu sa posadom i uspjeli su da oslobode rusku podmornicu u roku od osam sati. Zdravstveno stanje svih članova spašene posade bilo je normalno.
Komentari