“Događaj o kojem nikad ne treba prestati govoriti i koji treba da bude podsjetnik na ono što se nije smjelo dogoditi, a što je nedvosmisleno ispit na kojem je čovječanstvo palo. Ljudski život nema cijenu, a u Srebrenici je izgubljeno preko 8372 života, uništene su porodice i pokoljenja. Ostali su muk, pustoš i bol, koji vremenom neće nestati”, poručili su iz LP-a.
Ignorisanje ili ravnodušnost prema onome što se desilo u Srebrenici, 11. jula 1995. godine, po njihovim riječima, “predstavlja negiranje ljudskog dostojanstva i nepoštovanje žrtava i njihovih porodica”.
“Čime se otvara put opravdavanja i podržavanja sličnih ili istih djelovanja u vremenima koja dolaze, što kao zrelo i odgovorno društvo ne možemo dozvoliti. Suočavanje sa počinjenim zločinom na političkom, moralnom i kulturnom nivou, nerelativizovanje zločina i preuzimanje odgovornosti za isti, preduslovi su za dobrosusjedske odnose, ali i garancija mira i suživota na Balkanu. Zato, relativizacija i negiranje zločina moraju biti zamijenjeni porukama mira i tolerancije, da bismo išli naprijed i onemogućili da se prošlost ponovi”, dodaju iz LP-a.
Odgovornost svih je, smatraju u LP-u, da žrtve nikad ne budu zaboravljene.
“A da njihim porodicama damo nadu da više nijedan život neće biti izgubljen zbog bezumnih političkih ideja i interesa, te da će krivci, uvijek i svugdje, odgovarati za svoja nedjela”, zaključuju iz LP-a.
Komentari