Iz Uprave tvrde da pomenutog pesticida nema u hrani na crnogorskom tržištu.
“Uprava za bezbjednost hrane koristi priliku da demantuje navod da je u voću kojem je spriječen uvoz u Crnu Goru porijeklom iz Srbije bilo zabranjenog pesticida Hlorpirofosa. Tačno je da smo naložili uništavanje blizu 10 tona koštičavog voća, ali isključivo zbog količine rezidua pesticida veće od propisane, ali onih pesticida koji su i kod nas i u Republici Srbiji dozvoljeni za upotrebu”, navodi se u saopštenju Uprave za bezbjednost hrane.
Napominju da kao i u prethodnom periodu sprovode redovne i pojačane kontrole na graničnim prelazima sa svim državama iz kojih se uvozi svježe voće i povrće, a o čemu su već više puta informisali javnost.
“Pojačanom kontrolom ustanovljen je prisustvo prekomerne doze rezidua pesticida i pošiljke su povučene redovnom procedurom. Napominjemo da se radi o dozvoljenim supstancama, a ne o Hlorpirifosu”, dodaju iz Uprave.
Do povećane količine ovih rezidua, po njihovim riječima, može doći usljed prekomjerne upotrebe pesticida ili nepoštovanja karence preporučene od strane proizvođača pesticida.
“Napominjemo da sa Upravom za zdravlje bilja Republike Srbije imamo saradnju na veoma visokom nivou i da je Srbija statistički gledano država u regionu iz koje imamo najmanje vraćenih odnosno neusaglasenih pošiljki. Kako je svaki naš mjesečni izveštaj dostupan javnosti od 15. u mjesecu tako smo na pitanja odgovorili na osnovu telefonskih razgovora sa inspektorima pa je na taj način i došlo do davanja pogrešne informacije”, istakli su iz Uprave.
Ono što je najvažnije je, kako kažu, da su postupili po pravilima i za mnogo manje opasne supstance postupili po zakonskim procedurama i kritične proizvode povukli sa tržišta što je i “svrha našeg djelovanja.”
“Naravno naši izveštaji će kao i do sada uvijek biti dostupni javnosti, a naš rad transparentan što smo više puta i dokazali. Za sve dodatne informacije stojimo Vam na raspolaganju. Još jednom se izvinjavamo javnosti Crne Gore i odgovorno tvrdimo da pomenutog pesticida nema u hrani na crnogorskom tržištu”, zaključuju iz Uprave za bezbjednost hrane.
Komentari