Prošle sedmice, Evropski sud pravde se po prvi put bavio pitanjima o korištenju EncroChat-a. O tome postavljamo pitanja advokatu Justusu Reisingeru, koji brani osumnjičene u mnogim velikim holandskim slučajevima (narkotika) kada je u pitanju korištenje ćaskanja sa servisa za šifriranje kao što su EncroChat, Sky ECC i An0m. Na raspravi Evropskog suda u Luksemburgu prisustvovalo je 15 sudija. Reisinger je prisustvovao saslušanju, savjetujući svog berlinskog kolegu Chrisa Löddena koji je pokrenuo slučaj.
Kakav je bio slučaj na Evropskom sudu?
U njemačkom slučaju EncroChat, sud u Berlinu je Sudu pravde dostavio takozvana preliminarna pitanja o tumačenju pravnih garancija u slučaju da jedna država članica Europske unije zatraži od druge države članice da izvrši istražna ovlaštenja ili rezultate o tome (kao dokaz). To se dogodilo u slučaju Encro u kojem je Holandija tražila od Francuske da instalira tajni softver na Encro telefone. To je urađeno putem evropskih istražnih naloga i regulisano je Evropskom direktivom 2014/41.
Da li je to slučaj Encro koji je sudija u Berlinu ranije odbacio sa stola ?
To je drugačiji slučaj, ali sa istim (berlinskim) sucem koji je dio kombinacije. Sudija je također bio tamo prošlog utorka. Ovaj slučaj iz 2021. godine "poništio" je viši sud u Njemačkoj. Zbog toga nije željela da preuzme taj rizik sa novim slučajem 2022. godine i odmah je postavila pitanja Sudu.
Da li su sudije duboko ušle u stvar?
Najzanimljiviji dio cjelokupnog vođenja ovog krivičnog predmeta bio je da su i generalni pravobranilac i sudije Suda kritičnim pitanjima izazivale predstavnike država članica i Evropske komisije. Na primjer, željela je znati kako su prava osumnjičenog efektivno zaštićena u takvoj prekograničnoj saradnji i kako se osigurava da ta zaštita bude ista kao u nacionalnim postupcima.
Encro chatovi su prikupljeni i korišteni od ljudi koji nisu bili osumnjičeni. Da li se i to pojavilo?
Sudije su pitale o drastičnosti operacije EncroChat, u kojoj su hakovane hiljade telefona širom svijeta. Sudu se činilo da ovo ide i dalje od povreda o kojima je Sud već govorio u prethodnoj sudskoj praksi: tada je potrebno više od jedne sumnje unaprijed. Rečeno je u ime država članica: skoro da su samo kriminalci koristili EncroChat. To nas kao advokate ne uvjerava, jer to znate tek poslije. ESLJP je već jasno stavio do znanja: ne smijete koristiti istražna ovlaštenja koja unaprijed ograničavaju temeljna prava isključivo na osnovu korištenja kripto telefona. Sudije su svakako duboko ušle u to pitanje i proširile ovo izvan samo Direktive 2014/41.
Može li presuda imati posljedice za slučajeve Encro u Holandiji?
Očekujem to, upravo zato što je diskusija bila fokusirana na principe EU i obezbjeđivanje efikasne pravne zaštite osnovnih prava unutar EU. Sada moramo čekati do 26. oktobra 2023. godine, jer se tada očekuje zaključak GR-a.
Koji su još slučajevi vezani za usluge šifriranja u toku u Evropi?
Koliko mi je poznato, ovo je jedini slučaj koji se vodi pred Evropskim sudom pravde u Luksemburgu. Pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu trenutno se vode predmeti protiv Francuske u vezi EncroChat (iz Ujedinjenog Kraljevstva) i Sky ECC (iz Holandije). Ovi slučajevi se tiču pritužbi na povredu privatnosti. Osim toga, trenutno je u toku slučaj iz Turske koji se odnosi na drugu uslugu šifriranja, ByLock. U tom slučaju iznesene su žalbe na povredu prava na pravično suđenje jer dokazi nisu mogli biti testirani (kao u Holandiji). Stoga će na evropskim sudovima biti zanimljiva vremena kada budu uslijedile odluke.
Izvor: Crmisten.nl
Komentari