Curenje informacija iz Upravnog savjeta mučilo je i njenog prethodnika Marija Dragija, napominje Rojters, a prenosi N1 Zagreb.
Dvadesetšestorici članova Upravnog saveta rečeno je da predaju mobilne telefone u srijedu, prvog dana sjednice, kada je na dnevnom redu bio izbor Klaudije Buh za glavnu bankovnu supervizorku u ECB-u, rekli su dobro upućeni izvori.
Mobiilni telefoni su im vraćeni nakon što je Buh imenovana za predsjednicu Jedinstvenog supervizijskog odbora, koji nadzire više od stotinu najvećih zajmodavaca u evrozoni, dodali su izvori.
Šefica ECB-a odlučila je da zatraži mobilne telefone kolega zato što se 2018. godine informacija o izboru aktuelnog predsjednika odbora Andree Enrije pojavila u medijima prije zvanične objave, rekli su izvori.
Portparol ECB-a odbio je da komentiriše informaciju o telefonima.
Dan prije sjednice Rojters je ekskluzivno otkrio da će ECB podići ključnu prognozu inflacije, što je utrlo put povećanju kamatnih stopa za još četvrtinu postotnog boda.
Većina ekonomista i trgovaca prognozirala je da ih ECB neće mijenjati, a mnogi su promijenili mišljenje nakon što je Rojters u utorak uveče objavio izvještaj.
Na početku sjednice Lagard je krititikovala curenje informacija, a pridružilo joj se i nekoliko kolega.
Nekoliko nedelja nakon početka mandata 2019. Lagard je na sastanku u Njemačkoj obećala da će više slušati mišljenja članova Savjeta i donositi odluke tek nakon što ih iznesu.
Zauzvrat je od njih zatražila da ih više ne kritikuju nakon objave i da interna neslaganja drže podalje od medija i odlože telefone dok njihove kolege govore.
Takođe je prošle godine utvrdila neformalne smjernice, naloživši članovima Savjeta da neposredno nakon sednice i objave odluka, po pravilu četvrtkom, iznose u javnosti mišljenje većine i da “lična” stajališta zadrže za sebe do idućeg ponedeljka.
Komentari