Najsvježija anketa, istraživanje "Dojčlandtrenda", pokazuje da se slabo kotiraju i partneri SPD u "semafor koaliciji", Zeleni imaju 15 odsto, a liberali bi bili ispod cenzusa. Sa samo četiri procenta, ne bi ni ušli u Bundestag da je glasanje danas.
Nasuprot njima, opozicija je u uzlaznom trendu, pa tako Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i njena sestrinska stranka Hrišćansko-socijalna unija (CSU) koja postoji samo u južnoj i najbogatijoj saveznoj pokrajini Bavarskoj, dobile bi trećinu biračkog tijela, što je najviše od marta 2021. Slijedi desničarska Alternativa za Nemačku (AfD), koja ima petinu glasova. Ljevica ne bi ni bila u parlamentu, jer raspolaže sa tri odsto glasova.
Ovi neveseli rezultati sondaže javnog mnjenja objavljeni su uoči partijskog kongresa socijaldemokrata koji je počeo juče i traje do nedjelje. U atmosferi preispitivanja kad je pošlo po zlu i šta je sve moglo bolje, Šolc i partijske kolege treba da naprave predizbornu strategiju za savezne parlamentarne izbore, dogodine.
SPD, Zeleni i liberali prošli su kroz nekoliko kriza, ali nijedna nije bila tako duboka kao trenutna budžetska, podsjeća Dojče vele. Skoro polovina birača (47 odsto) računa na uštede u troškovima.
Pristalice SPD (59 odsto) i Zelenih (55 odsto) se zalažu za suspenziju takozvane kočnice dugova, što znači da zagovaraju nova zaduživanja. Glasači CDU/CSU (58 odsto) i AfD (69 odsto), s druge strane, podržavaju jasne mjere štednje. Anketari su pitali građane gdje uštedjeti, ako se ne dižu novi krediti. Čak 64 odsto njih smatra da treba smanjiti davanja za nezaposlene.
Razborit, ali nedorastao
Svaki drugi ispitanik (48 procenata) smatra da se Šolc ponaša razborito. Samo četvrtina ga, međutim, trenutno vidi kao dobrog kriznog menadžera (23 odsto), 12 odsto potvrđuje njegovu sposobnost da ubjedljivo komunicira, a samo 27 odsto njih smatra da je dorastao kancelarskom poslu.
Komentari