Verica Bulatović – Filipović u Perjaničkom domu
Verica Bulatović – Filipović

Priča o životu i smrti u formi igre

Verica Bulatović – Filipović u Perjaničkom domu

PODGORICA – Susret sa umjetnicom Vericom Bulatović – Filipović, čija izložba „Eci peci pec“ može da se pogleda do kraja nedjelje u Perjaničkom domu, održan je u srijedu veče u toj ustanovi u okviru projekta „Umjetnik govori“.

U razgovoru sa umjetnicom, koji je vodila istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić, napravljen je osrvt na njen ciklus „Full line“ koji je prezentovan u Umjetničkom paviljonu 2007. godine, a nakon toga i u galeriji „Haos“ u Beogradu. Bilo je riječi o radovima koji su nastajali u periodu između „Full line-a“ i cklusa „Eci peci pec“, kao i o najnovijoj postavci.

Upozorenje

„Full line“ je, prema riječima Ljiljane Karadžić, počeo kao likovni eksperiment na fiskalnom računu. U međuvremenu, umjetnica je imala lično iskustvo saobraćajne nesreće nakon čega se ta traka pretvorila u neku vrstu dnevnika u koji je ona upisivala svoja osjećanja.

- Dio rada čine rendgneski snimci glave koji su me podsjetili na Munkov „Krik“. Iz tog krika izlazi moja linija. To je kao puna linija u saobraćaju, kao upozorenje, kao linija koja može da vas košta zivota ako je prekoračite. To je linija koja nosi priču o životima prerano stradalim na našim putevima – istakla je Bulatović – Filipović.

Prema ocjeni Karadžić, rad je minimalistički, ali je i monumentalan zbog spajanja crne pozadine (rendgenskih snimaka) i bijele trake na kojoj je ekspresivni crtež.

Eliminatorna brojalica

Prije osvrta na izložbu „Eci peci pec“ umjetnica je podsjetila na rad „Psihodelik“ koji je urađen za izložu u Grčkoj. Ova tema je, prema njenim riječima, pokrenula njena dalja istraživanje dovodeći je do ciklusa „Eci peci pec“ koji predstavlja priču o životu i smrti provučenu kroz igru. Devet glavnih radova postavljeni su na centralni zid, na kraj Perjaničkog doma. Na početku se nalazi kocka čija simbolika prostiče iz izreke Julija Cezara „Kocka je bačena“. I u ovom slučaju kocka je bačena, ali zatim zaustavljena u prostoru i ne zna se ishod bacanja. Na početku su postavljeni mali objekti, sa jedne strane tri, a sa druge šest.

I sam Bog stvara svijet kroz igru. Čitavo stvaranje je, zapravo, jedna vrsta igre. Platon kaže da smo mi „igračke bogova“, a suština čitave priče je koju to igru bogovi igraju sa nama. „Eci, peci, pec“ je eliminatorna brojalica. Ovdje nam postavlja pitanje ko broji, kako broji, ko odbrojava naše dane na zemaljskoj kugli. Je li to Bog ili čovjek – istakla je Bulatović – Filipović.

Mlada slikarka je cijelu prezentaciju svog djela isplanirala kroz niz simboličkih predstava različitih religijskih, filozofskih i istorijskih momenata. U suštini je, kako ističe, broj tri i njegova posebna simbolika: od igre „iks – oks“ na tabli sa devet polja, preko onoga što taj broj znači u hrišćanstvu, do kineskog značenja broja devet, a to je završetak ciklusa i ponovni početak.

Predstavljanje Tanje Markuš

Razgovor sa umjetnicom Tanjom Markuš biće održan u petak (11. oktobar) u 19 sati u Perjaničkom domu, u okviru projekta „Umjetnik govori“. Sa umjetnicom će razgovarati kustoskinja Teodora Nikčević. Markuš će govoriti o slikarskom procesu, kao i o savremenim tendencijama upotrebe i zloupotrebe umjetničkog djela kao prostora za preispitivanje socijalno-političkih problema. Tanja Markuš je rođena 1981. godine u Podgorici. Završila je studije slikarstva na Cetinju, 2010. godine. Izlagala je na samostalnim i grupnim izložbama.

(Izvor:Pobjeda)