Svjetska zdravstvena organizacija posebno je zabrinuta zbog brojke od 165 hiljada djece koji umiru od posljedica dima cigarete svake godine. Djeca čiji roditelji puše imaju veći rizik od infekcije uva, upale pluća, bronhitisa i astme.
Naučnici procjenjuju da pasivno pušenje uzrokuje oko 379.000 smrtnih slučajeva od srčanog udara, 165.000 od bolesti disajnih puteva, 36.900 od astme i 21.400 smrtnih slučajeva od raka pluća. Analizirajući podatke 192 zemlje svijeta, istraživači su saznali da je čak 40 posto djece pod uticajem pasivnog pušenja.
Voditelj studije, Armando Peruga, smatra da se procijenjenih 603.000 smrtnih slučajeva zbog pasivnog pušenja mora dodati brojci od pet miliona, koje aktivno pušenje uzrokuje svake godine.
Voditelj studije i kolege smatraju da su stanovnici Evrope i Azije najčešće izloženi dimu cigarete. Najniža stopa je u Americi i Africi.
Pasivno pušenje najviše negativnog uticaja ima na žene, ubija otprilike 281.000 žena godišnje. U pojedinim dijelovima svijeta žene imaju 50 posto veće šanse da će biti u društvu pušača nego muškarci.
Naučnici smatraju da se roditelji moraju bolje informisati o negativnim posljedicama pasivnog pušenja. Edukacija bi mogla uticati na prestanak pušenja u vlastitim domovima.
(Izvor:MOJEzdravlje)