On smatra da je, ideološki gledano, riječ o Vladi koja je desno.
Ističe da dio vladajuće koalicije ne krije svoju profilaciju „ka nacionalnom momentu kao za njih politički najznačajnijem“.
"Oba njena dijela su implicite ili ekpslicite na desnim postavkama. Po strani što nerijetko govore drugačije – oni se zalažu za svemoć tržišta. Može tu da zavara komponenta populizma kojoj su skloni, ali ekonomski gledano oni već najavljuju mjere koje bi kreirali za ‘velike igrače’ – posebno u dijelu raspolaganja državnom imovinom", kazao je on za beogradski Danas.
Nova srpska demokratija i Bošnjačka stranka, smatra on, „imaju slične principe djelovanja, odnosno ideološki im je nacionalna komponenta primarna koliko god bili različiti u identitetskom i nacionalnom predznaku“.
Perić ne odbacuje mogućnost i strateške saradnje ova dva subjekta kako bi, kaže, ostvarili svoje partijske interese – koje bi onda pokušali predstaviti kao opšte.
Tendencije koje vuku ka etnofederalizaciji, pojašnjava Perić, su veoma nepovoljne po Crnu Goru, odnosno "po očuvanje njenog građanskog koncepta koji njoj daje zapravo i funkcionalnu vitalnost – jer država u kojoj svaki građanin ima jednak pristup državi integriše građane i snaži svoj potencijal".
Kada je riječ o obimu i strukturi Vlade, Perić smatra da će ta gabaritnost biti u obrnutoj proporciji sa njenom efikasnošću.
„O tome da će u svojim namjerama ovo biti Vlada pune partitokratije i partijskog uhljebljivanja, mislim da je to svima jasno i da na to ne treba posebno trošiti riječi u objavšnjavanju, već se treba boriti da se oni onemoguće u tim partitokratskim namjerama u kojima na kraju jedemo sopstvenu supstancu – kako ekonomsku tako i društvenu“, zaključuje Perić.
Pobjeda
Komentari