Tihi, Prle, Šurda, Giga, Rođa, Riska, Šojić: Sva +filmska djeca Siniše Pavića
Foto: Telegraf

Legendarni scenarista preminuo u 92. godini

Tihi, Prle, Šurda, Giga, Rođa, Riska, Šojić: Sva +filmska djeca Siniše Pavića

Vijest da je preminuo Siniša Pavić u 92. godini rastužila je mnoge, ali ono što je sigurno, jeste da se jedna veličina kao što je bio on, u svakom smislu te riječi, nikada neće zaboraviti zbog svih svojih djela i likova koje je stvorio.

Jedna je od najplodnijih TV autor u bivšoj Jugoslaviji. Pisao je scenarija za neke od najpoznatijih domaćih serija, poput „Pozorišta u kući“, „Otpisanih“, „Vrućeg vjetra“… Scenarista je i filmova "Tijesna koža“ i "Laf u srcu“, piše Telegraf.

Osim serija koje je stvorio, ostaće upmaćen i po tome što je “otac mnogih likova”, koji će zahvaljujući njegovom umijeću zauvijek ostati da žive među nama.

U nastavku teksta pogledajte ko su “filmska djeca” Siniše Pavića:

Prvi lik koji je uspio da stvori još na samom početku svoje karijere jeste legendarni Rođa Petrović u seriji “Pozorište u kući”, davne 1972. godine, kojeg je maestralno odigrao Vlastimir Đuza Stojiljković.

Nakon njega stižu Tihi i Prle u seriji Otpisani i Povratak otpisanih. Za ove maestralne uloge bili su zaslužni Voja Brajović i Dragan Nikolić.

Samo šest godina nakon Otpisanih, stigao je i novi lik, koji je tada osvojio čitavu Jugoslaviju – novo Pavićevo filmsko dijete, čuveni Šurda iz Vrućeg vjetra, kojeg je tumačio Ljubiša Samardžić.

Nakon 1987. godine, kreće njegovo, ali i zlatno doba RTS-a, tokom kojeg je narednih godina stvorio nešto što se i danas reprizira i gleda.

U seriji Bolji život, iznjedrio je Gigu Moravca, kojeg je tumačio Marko Nikolić, zatim i serija “Srećni ljudi” i likovi kao što su Riska i Vukašin Golubović, koje su tumačili Radmila Savićević i Desimir Stanojević.

I za sam kraj, lik koji je vjerovatno i najomiljeniji, a jedan od posljednjih koje je stvorio je i čuveni Srećko Šojić, kojeg je dočarao Lane Gutović.

Osim ovih, stvorio je još mnogih likova, ali i serija, kojima je zadužio čitavu kinematografiju bivše Jugoslavije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.