Vlasnik Telegrama boravio u Crnoj Gori: Pavel Durov u julu imao sastanke u vili Olega Deripaske na Platamunima
Pavel Durov

Vlasnik Telegrama boravio u Crnoj Gori: Pavel Durov u julu imao sastanke u vili Olega Deripaske na Platamunima

Vlasnik internet aplikacije Telegram Pavel Durov– koji je 25. avgusta uhapšen u Francuskoj-boravio je u drugoj polovini jula u Crnoj Gori, bio je smješten u vili ruskog oligarha Olega Deripaske na Platamunima, i tom prilikom obavio niz sastanaka, saznaje Portal ETV.

Kako tvrde izvori iz obavještajne zajednice, Durov je ostao u Crnoj Gori dva dana u isto vrijeme kada i Arkadij Siriskin, čovjek od povjerenja ruskog oligarha, nekadašnji oficir ruskog Ministarstva unutrašnjih poslova (MVD).

Siriskin je sada šef obezbjeđenja Deripaske i tokom dva dana imao je više susreta sa Durovim, ali nije poznata sadržina razgovora.

Kako saznaje Portal ETV, Durov i Siriskin su iz Tivta istog dana napustili Crnu Goru, u različitim pravcima - Durov prema Francuskoj, a Siriskin ka Švajcarskoj.

"Tajni lični podaci“ i tajne veze

U pokušaju da saznaju precizne informacije o boravku Pavela Durova u Crnoj Gori, redakcija Portala ETV obratila se Upravi policije. Pokazalo se bez rezultata: jer im je odgovoreno da ne mogu da pruže detaljnije informacije.

"Shodno članu 64 Zakona o graničnoj kontroli, lični podaci iz evidencija koje se vode na osnovu člana 62 ovog zakona mogu se davati drugim organima u skladu sa zakonom i organima stranih država u skladu sa međunarodnim ugovorom. Iz navedenih razloga nismo u mogućnosti dostaviti odgovore na upućena pitanja koja se tiču pružanja ličnih podataka na korišćenje", odgovoreno je iz Uprave policije Portalu ETV.

Francuski TF1 piše da je Durov stavljen na potjernicu na osnovu toga što ga je nedostatak moderacije na Telegramu i nesaradnja sa agencijama za sprovođenje zakona učinila saučesnikom u nezakonitim aktivnostima na toj mreži.

Portal ETV uopšte nije tražio na uvid bilo kakav lični podatak, već informaciju o vremenu kada je Durov boravio u Crnoj Gori - a to nije zabranjeno po Zakonu o graničnoj kontroli ili bilo kojem drugom zakonu.

Informacija da se Durov, koji je Rusiju napustio još 2014. godine, sastao sa bivšim oficirom u ruskom obavještajnom sektoru i da je boravio kod Deripaske koji je ostao ,,vjeran“ Vladimiru Putinu, otvara pitanja da li je osnivač Telegrama ipak zadržao neke posredne veze sa određenim zvaničnim krugovima u Moskvi.

Hapšenje osnivača imperije Telegram

Svjetska javnost je uz dužnu pažnju krajem avgusta pratila dešavanja u Francuskoj nakon što je saopšteno da je tridesetdevetogodišnji izvršni direktor i osnivač kompanije Telegram Pavel Durov lišen slobode na aerodromu Burget u blizini Pariza.

Nakon dvodnevnog boravka u pritvoru Durov je pušten na slobodu uz sudski nadzor i kauciju od pet miliona eura, a poslije otvaranja zvanične istrage o organizovanom kriminalu na istoimenoj aplikaciji za razmjenu poruka - saopštilo je francusko tužilaštvo koje tvrdi da Durov ,,nije optužen da nije preduzeo korake da spriječi kriminalne radnje na Telegramu“.

Durov je rođen u Rusiji i živi u Dubaiju; ima dvojno državljanstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata i Francuske.

Kompanija Telegram je, nakon hapšenja Durova, saopštila da izvršni direktor Telegrama "često putuje Evropom i pridržava se svih zakona Evropske unije, između ostalog i Zakona o digitalnim uslugama“.

Kanal Telegram je posebno popularan u Rusiji, Ukrajini i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, a rangiran je kao jedna od glavnih platformi društvenih mreža, poslije Fejsbuka, Jutjuba, Vocapa, Instagrama, TikToka i Vi-četa.

(Ne)osnovane optužbe

Durov je osnovao Telegram 2013. a napustio je Rusiju 2014. pošto je odbio da se povinuje zahtjevima vlasti da zatvori opozicione zajednice na drugoj platformi društvenih mreža VKontakte, koju je prodao.

Francuski TF1 piše da je Durov stavljen na potjernicu na osnovu toga što ga je nedostatak moderacije na Telegramu i nesaradnja sa agencijama za sprovođenje zakona učinila saučesnikom u nezakonitim aktivnostima na toj mreži.

Prema informacijama TF 1, Durov je znao da je tražen i izbjegavao je da dođe u Francusku.

Zanimljivo, reagovala je i zvanična Moskva što donekle potvrđuje teze da Durov nikada nije prekinuo kontakte sa valstima Vladimira Putina.

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharovapitala je, upravo na Telegramu, da li će zapadne nevladine organizacije za ljudska prava ćutati o hapšenju Durova, nakon što su kritikovale odluku ruskih vlasti da "stvara prepreke“ radu Telegrama u Rusiji od 2018. godine.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.