Kako navodi, ti nameti otežavaju poslovanje, kako malim i srednjim preduzećima, tako i velikim firmama koje pokušavaju da održe svoju konkurentnost.
“Među najopterećujućim nametima su firmarina, troškovi za korišćenje javnih površina, razne komunalne takse, ali i doprinosi za Turističku organizaciju Podgorice, koji nemaju adekvatnu svrhu ni opravdanje u kontekstu doprinosa lokalnom biznisu", kaže Pejanović.
Posebnu pažnju Pejanović je skrenuo na namet, odnosno članski doprinos Turističkoj organizaciji Glavnog grada Podgorice.
"Preduzeća u našem gradu plaćaju obavezan članski doprinos Turističkoj organizaciji, iako većina njih nema nikakve koristi od te takse, naročito ona koja ne posluju u sektoru turizma. Posebno je zanimljiv i paradoksalan namet za Turističku organizaciju koji se nameće čak i za djelatnost pod šifrom 6201 – kompjutersko programiranje. Pri svemu tome, mi samo na riječima želimo da privučemo digitalne nomade koji uz ovakve uslove svakako neće doći. Ukoliko želimo da motivišemo mlade preduzetnike i podstaknemo ekonomski rast, moramo hitno raditi na ukidanju ovih opterećujućih parafiskalnih nameta za novoosnovana preduzeća. Samo tako možemo omogućiti stvaranje novih radnih mjesta, povećanje investicija i razvoj preduzetničkog duha u Podgorici", kazao je Pejanović.
Pokret Naprijed je, dodaje, apsolutno posvećen ukidanju ovih prepreka za razvoj lokalne ekonomije i stvaranju uslova u kojima će mladi ljudi moći da pokreću svoje biznise bez straha od gušenja birokratskim i fiskalnim barijerama.
Komentari