Plate programera iz Silicijske doline
Twiter

Enormne cifre za vrhunske stručnjake

Plate programera iz Silicijske doline

Glavni softverski inženjeri u tehnološkim kompanijama Silicijske doline u prosjeku dobijaju 250.000 dolara godišnje, a mnogi i 1 do 2 posto udjela u kompaniji

Koliko se u svijetu tehnologije cijene talentovani programeri otkrili su dokumenti koje je Twitter predao u sklopu procesa inicijalne javne ponude svojih dionica.

Naime, pokazalo se da je Twitterov glavni programer Kristofer Fraj , u slobodno vrijeme surfer, jedriličar i snovborder, prošle godine zgrnuo 10,3 miliona dolara, što je više od Majka Gupte, finansijskog direktora iste kompanije, prenosi Jutarnji list . 

Većinu novca koji je zaradio Twitterov šef programera dolazi od nagradnih dionica kompanija, dok mu je osnovna plata iznosila 145.5 hiljada dolara i bonus 100 hiljada dolara. 

To nikako nije "plafon" u Silicijskoj dolini - Mike Schroepfer, glavni programer u Facebooku, u godini prije izlaska njegove kompanije na berzu 2012. dobio je 24,4 milijuna dolara u dionicama, a plata mu je iznosila 270.833 dolara i bonus 140.344 dolara. Facebook je te godine zabilježio deset puta veći prihod od Twittera. 

Upućeni tvrde da više od dvije trećine programera koji su u posljednje dvije godine preuzeli posao potpredsjednika za softverski inženjering u tehnološkim kompanijama Silicijske doline u prosjeku dobijali 250.000 dolara godišnje, a mnogi su dobijali i 1 do 2 posto udjela u kompaniji.. 

Razlog ovakvim izdašnim platama leži u sve većem broju tehnoloških 'start-up' kompanija koje u ranoj fazi razvoja uspjevaju da privuču novac investitora. Ali, i tehnologija postaje sve kompleksnija, pa je IT kompanijama važno da privuču inženjere koji svojim kompetencijama mogu da pokriju područje rada deset drugih prosječnih inženjera, kako bi ih u ulozi šefa mogli angažovati i nadzirati njihov rad.