Pijte čaj
Iako vam se čini da vam prija i topla kafa, kofein zapravo čini da više gubite telesnu temperaturu. Naime, on blokira receptore u krvnim sudovima i sprečava da se oni grče na hladnoći. Pošto ostaju prošireni, to znači da brže gubite temperaturu.
Zato odaberite neki čaj ili kafu bez kofeina.
Ne pojačavajte grijanje
Kada iz zagrijanog stana pođete napolje, velika temperaturna razlika pokreće promjene u sićušnim krvnim sudovima zbog čega može doći do Rejnoovog sindroma, odnosno blokade cirkulacije u šakama i stopalima.
Ovo stanje javlja se zbog grčenja mišića na hladnoći, zbog čega ekstremiteti postaju bolni. Zato se trudite da ne povećavate temperaturu u kući iznad 18-20 stepeni Celzijusa.
Jedite mnogo proteina
Varenje proteina čini da se tjelesna temperatura poveća, više nego što je to slučaj sa ugljenim hidratima i mastima. Tijelo mora više da radi kako bi ih varilo, pa nas to usput i grije.
Vježbe za stopala u krevetu
Nekoliko jednostavnih vježbi ispod pokrivača pomaže vam da se osjećate toplije kad izađete iz kreveta. Počnite tako što ćete podizati i spuštati nožne prste 20 puta, pre nego što blago zagrijete zglobove kružnim pokretima u deset ponavljanja. Zatim stisnite butine i opustite ih deset puta, a to uradite i sa mišićima zadnjice.
Ne zaboravite kreme
Ako patite od ekcema ili dermatitisa, treba da nanosite više krema kada je hladno. Upaljena koža gubi više temperature, jer zapaljenje vodi krv do njene površine. Međutim, možete blokirati ovaj refleks, tako što ćete koristiti mnogo kreme i ljekovitih preparata.
Ne stavljajte ruke u džepove
Kada je hladno, ljudi instinktivno stavljaju ruke u džepove. Međutim, mnogo je bolje pustiti ruke da vise sa strana. Zamahivanjem tokom hodanja, mišići će raditi bolje, podsticati cirkulaciju i stvarati tjelesnu toplotu.
Zagrijte cipele na radijatoru
Stopala je teže očuvati toplim, jer tijelo na hladnoći više krvi šalje vitalnim organima nego ekstremitetima. Naša stopala ponašaju se kao termos boca – ako su izložena hladnoći, biće hladna. Ako ih zagrijete, duže će biti topla. To znači da bi bilo dobro da prije obuvanja, obuću nekoliko minuta držite na radijatoru (nikako bez nadzora).
Utoplite stomak
Potkošulje su zimi obavezne, a poželjno je da obmotate i poseban pojas koji štiti stomak od hladnoće. Kada su udovi izloženiji hladnijim temperaturama od trupa, krvni sudovi u nogama i rukama se grče, a krv sprovodi ka stomaku. Ukoliko je dobro zagrijan, nećete gubiti tjelesnu temperaturu.
Ne nosite vunenu kapu
Oko 30 odsto tjelesne temperature gubimo preko glave. Zato, kada kupujete kapu, neka to bude ona sa štitnicima za uši. Vuna nije dovoljno topla, pa je bolje da odaberete krzno ili vještačke materijale koji će izolovati vašu glavu.
Osim toga, uvijek dišite na nos, jer ćete tako štedjeti energiju. Naime, nozdrve i sinusi filtriraju vazduh i griju ga prije nego što dođe do pluća. Kada dišete na usta, nema mehanizma koji vas grije i onda gubite temperaturu.
Ne spavajte cijeli dan
Umjesto da se prepustite hibernaciji, izađite s prijateljima i osjećaćete se bolje. Naučnici sa Univerziteta u Torontu otkrili su da osobe koje su stalno same imaju snažniji subjektivni osjećaj hladnoće, nego osobe koje se druže.
Sjećajte se lijepih stvari
Razmišljanje o prošlosti može vas zagrijati, pokazala je studija sprovedena na Univerzitetu u Sauthemptonu. Istraživači su pitali volontere da razmišljaju o srećnim uspomenama ili običnim trenucima iz prošlosti, a zatim pogode koliko je stepeni u prostoriji u kojoj se nalaze.
Oni koji su se sjećali lijepih trenutaka, imali su utisak da je soba toplija. Naučnici smatraju da prijatna sjećanja ljude asociraju na ugodnost, pa se tako i zima lakše podnosi.
(B92)