Na kineskoj državnoj televiziji prikazane su slike površine Mjeseca u trenutku kad je letilica dotakla tlo, prenio je AP.
U sastavu letilice je svemirski modul i prvi kineski lunohod "Jujtu" ili "Zec od žada", težak oko 100 kilograma, koji može da razvije brzinu od 200 metara na sat.
Samohodni lunohod napustiće "Čange-3" i početi tromjesečnu misiju istraživanja geološke strukture i materija na površini Mjeseca u nedjelju, naveo je Itartas.
Naziv kosmičkoj letelici "Čange" dat je po imenu drevne kineske boginje Mjeseca, a lunohodu po zecu koji je, prema kineskoj mitologiji, bio njen ljubimac.
Prve astronaute Kina planira na Mjesec da uputi poslije 2020. godine.
"Čange-3" je uspješno lansiran 2. decembra iz Centra za lansiranje satelita Sjičang u jugozapadnoj Kini, u okviru misije koju su prethodno sproveli još SAD i bivši Sovjetski Savez.
Prizemljenje letilice na Mjesec poslednji je korak u ambicioznom kineskom svemirskom programu, koji se doživljava kao simbol podizanja kineskog statusa u svijetu i njenog tehnološkog napretka, deceniju pošto je Kina uputila prvog kosmonauta u svemir, uoči planiranog postavljanja stalne svemirske stanice do 2020. godine i eventualnog slanja kosmonauta na Mjesec, ocijenio je AFP.