Kućni lijekovi u čije se djelovanje zaklinju i ljekari
Ilustracija

Vrijedi isprobati!

Kućni lijekovi u čije se djelovanje zaklinju i ljekari

Bez obzira jeste li prehlađeni, muči li vas želudac, imate osip ili posjekotinu, prva pomoć možda leži na vašoj kuhinjskoj polici. Neki kućni lijekovi samo su bapske priče, no neki su se dokazali kao djelotvorni kroz generacije, kaže Philip Hagen, specijalist preventivne medicine s Klinike Mayo.

Med

Koristite za: Manje posjekotine i opekotine, kašalj i grlobolju

Kako djeluje: Većina nas stavlja med u čaj da umiri grlobolju, ali se već vjekovima koristi i za liječenje rana. Pregledom istraživanja utvrđeno je da med pomaže i kod liječenja umjerenih opekotina, a nedavna holandska studija izdvojila je protein defensin - 1, koji ima antibakterijsko djelovanje.

Pokušajte ovo: Nanesite topao med na manju posjekotinu ili blažu opekotinu, a mjesto potom zaštitite gazom - zavoj mijenjajte jednom dnevno. Ipak, ako imate opekotinu ili ranu koju prate otoci, groznica ili bol, konsultujte se s ljekarom jer ćete možda trebati antibiotik.

So

Koristite za: sinuse, grlobolju

Kako djeluje: Kada pomiješate so s vodom u većoj koncentraciji od soli u našem tijelu, to će izvući tečnost iz tkiva.

Pokušajte ovo: Za grlobolju, otopite pola kašike kuhinjske soli u čaši vode i jednostavno isperite grlo. Za sinuse, uzmite čistu bocu s uskim grlom ili tzv. neti pot, napunite ga istom mješavinom, nagnite se iznad umivaonika i ulijte u nosnicu. Koristite samo sterilnu vodu ili prokuvanu i ohlađenu na sobnu temperaturu.

Čaj od mente

Koristite za: probavne smetnje, bol u stomaku

Kako djeluje: Ulje u listu mente i njena stabljika smiruju mišiće probavnog trakta, olakšavaju protok gasova i probavne smetnje. Ako su bolovi uzrokovani refleksom - kiseli osjećaj žarenja u prsima - izbjegavajte ovaj čaj (može pogoršati stanje opuštanjem donjeg sfinktera jednjaka, što omogućuje želučanoj kiselini da se vraća u jednjak).

Zobene pahuljice

Koristite za: ekcem, opekotine, osip

Kako djeluje: Zob sadrži fitohemikalije s protivupalnim svojstvima koje smiruju svrab i upaljenu kožu. Većina ljekara preporučuje korištenje fine koloidna zobi, no poslužiti će svaka vrsta.

Pokušajte ovo: Zobene pahuljice sameljite u fini prah. Uspite ih u kadu s toplom vodom i potopite se na 15 minuta. Ako koristite koloidnu zob, samo je direktno stavite u kadu s vodom.

(Izvor:MOJEzdravlje)