Nesanica: Boljka modernog doba
Ilustracija

Poremećaj sna

Nesanica: Boljka modernog doba

Zemlje u razvoju se rapidno približavaju razvijenim zemljama, ali samo po broju ljudi koji pate od nesanice, pokazuje studija “Warwick Medical School, University of Warwick”. Da je u pitanju jedna od najrasprostranjenijih boljki modernog doba, pored depresije i anksioznosti, pokazuju podaci objavljeni u časopisu "Forbs" o tome koliko SAD zapravo košta poremećaj sna njihovih stanovnika.

Čak trećina zaposlenih Amerikanaca, odnosno 41 milion ljudi, ima poteškoće da zaspi. Kako nekoliko dana nesanice dovodi do problema sa pamćenjem, glavobolja i slabljenja imunog sistema, to su greške i nezgode na poslu češće, što SAD košta 31,1 milijardu dolara svake godine, podaci su jedne studije. U 2012. godini 32,4 milijarde dolara je potrošeno na pilule za spavanje, a taj broj u narednoj godini raste.

Stres, preopterećenost očekivanjima i loše navike glavni su uzročnici nesanice. Dobra vijest je da se navike mogu promijeniti, ali koje?

Spavaća soba nije potpuno zamračena

Svjetlost, pogotovo ona koja se emituje sa TV prijemnika i drugih elektronskih uređaja, šalje pogrešne signale mozgu da je vrijeme za buđenje, nivo melatonina, hormona koji izaziva pospanost, opada, snižava se tjelesna temperatura i prirodni put organizma do sna se prekida.

Fizička aktivnost pred spavanje

Poznato je da fizička aktivnost stimuliše metabolizam i ubrzava puls, što je idealno za početak dana, ali pred spavanje to dovodi do uznemirenosti organizma i čestog buđenja u toku noći.

Uspavljivanje uz TV

TV stimuliše aktivnost mozga, a za dobar san, suprotno tome, neophodno je da se aktivnost mozga redukuje pred spavanje, ne bi li se misli umirile i tijelo opustilo u pripremi za dubok san.

Alkohol u kasne sate

Čaša vina pred spavanje opušta tijelo i umiruje misli. San, u ovom slučaju, neće izostati. Jedini problem je što pospanost neće proći ni posle cjelonoćnog spavanja. Pod dejstvom alkohola san je plitak, lagan, tijelo dehidrira, a naspavanost izostaje.

Koliko je sati?

Gledanje na sat tokom uspavljivanja može da dovede samo do uznemirenosti. Nakon obavljene računice koliko je sna izgubljeno i koliko malo sna će biti postignuto prije nego što budilnik zazvoni, od spavanja, obično, ne ostaje mnogo.

Nastojanja da se problem riješi usred noći

Problem će biti tu i ujutru, a jutro je, ionako, pametnije od večeri.

(Izvor: Bizlife.rs)