Rok za pripremu aplikacije je 1. mart ove godine, a na Vladi je usvojena Informacija o mogućnosti podnošenja kandidature za održavanje te sportske manifestacije.
Pripreme za podnošenje zahtjeva će koordinisati Igor Vušurović, v.d. direktora Uprave za mlade i sport.
Sa organizatorima Đira su u Crnoj Gori organizovana dva sastanaka, gdje je zaključeno da Crna Gora raspolaže sa neophodnim smještajnim potencijalom i putnom infrastrukturom.
Zarada od Đira
Promotivne aktivnosti sa logom ’’Giro d’ Italia’’ koje najavljuju trku u Crnoj Gori trajale bi tokom 2015. i 2016. godine do završetka same manifestacije. Ekonomske koristi prema uporednim iskustvima Danske, Belgije, Holandije, u kratkoročnom periodu, iznosili su oko 34 miliona eura prihoda, najvećim dijelom u hotelsko-uslužnom sektoru, a u srednjoročnom periodu oko 76 miliona eura prihoda po osnovu marketinga, investicionih aktivnosti itd.
Manifestacija okuplja preko 2000 učesnika - sportista i njihovih timova, tehničkog osoblja, sponzora, koji bi se u Crnoj Gori zadržali minimum sedam dana, koliko i traje sama trka", navodi se u informaciji.
U Crnoj Gori bi dužina ruta za tri etape bila preko 400 kilometara.
Po proračunu koja se koristi za statističke potrebe kretanja turista, strani turista u Crnoj Gori dnevno potroši 75 eura, što bi u ovom slučaju značilo da će 2000 učesnika za sedam dana boravka u Crnoj Gori ostvariti 14.000 noćenja i potrošiti 1.050.000 eura. Prema iskustvima država organizatora u prethodnim godinama broj gledalaca se kretao između 100 000 i 250 000.
Tradicionalna međunarodna sportska manifestacija „Giro d’Italia“ jedna je od tri najpoznatije biciklističke trke na svijetu. Zajedno sa Tour the France i Vuelta a Espana, "Giro d'Italia“ je dio prestižnog biciklističkog Grand Tour-a, koji se održava svake godine.