Na veliku žalost svih nas, voda koja je etiketirana kao "pijaća" nekad može da sadrži otvore koje ni najsavremeniji filteri nisu u stanju da prečiste.
Upravo iz tog razloga stručnjaci preporučuju da obavezno svakodnevno čitamo izvještaje o sastavu vode koja nam putem vodovoda dolazi iz česme, ali i obratimo dodatnu pažnju na etikete na flaširanoj vodi.
Ovo su četiri najopasnije materije na koje morate obratiti pažnju:
ARSEN
Visoke količine ovog metaloida u vodi može da izazove oštećenja na plućima, poput onih koje se javljaju kod višedecenijskih teških pušača. Obratite pažnju da je maksimalni dozvoljeni unos arsena 0,04 miligrama.
BAKAR
Ovaj metal često se koristi za proizvodnju vodovodnih cijevi, a i redovno ga unosimo u organizam putem hrane. Međutim, prekomjerno nagomilavanje bakra u tijelu oštećuje jetru i mozak, što vremenom može da dovede do pojave hepatitisa, psihičkih i neuroloških simptoma, a sumnja se da je bakar krivac za Alchajmerovu bolest.
HLOR
Da, od hlora imamo koristi jer ubija štetne bakterije iz vode. Može da postane opasan kada stupi u reakciju s drugim organskim materijama (na primjer, polusvarenim voćem i povrćem u našem želucu) jer se tada stvaraju izrazito kancerogene materije, trihalometani.
OLOVO
Do prije pedesetak godina do većine domova voda je stizala olovnim cijevima. Pošto u nekim krajevima vodovod još uvijek nije zamijenjen, pazite se, jer ste pod većim rizikom od dobijanja problema sa bubrezima i visokog krvnog pritiska.