Namirnice sa kojima vas proizvođači najčešće varaju
Ilustracija

Pažnja pri kupovini

Namirnice sa kojima vas proizvođači najčešće varaju

Mnogi od nas će prije kupovine nekog proizvoda pročitati detalje vezane za njegov sastav na etiketi. Međutim, problem nastaje kada na proizvodu nije iznešena cijela istina, stoga pripazite prilikom kupovine ovih namirnica.

Maslinovo ulje

Kada je riječ o maslinovom ulju, na brojnim bocama stoji da je iz Italije. No u velikom broju slučajeva radi se o tome da je to ulje uvezeno u Italiju i nakon toga ponovo izvezeno u druge zemlje. Na taj način proizvođači tehnički ne lažu, jer je ulje zaista prošlo kroz Italiju.

Maslinovo ulje može biti razrijeđeno biljnim ili sojinim uljem ili čak, u još goroj varijanti, može biti proizvedeno od jeftinog ulja koje je krivotvoreno pomoću betakarotena i hlorofila. Kako biste se osigurali da ne kupujte lažnjak, možete potražiti ono na kojem piše 'ekstra djevičansko', premda jedna studija tvrdi da čak 69 posto boca testiranih u istraživanju nisu uspješno prošle test. Iskoristite prilike kada možete degustirati maslinovo ulje i potražite boce na kojima su navedene tačne regije porijekla.

Med

Nerijetko se znalo dogoditi da se u teglici na kojoj jasno piše 'med' zapravo nalazi saharoza, šećerna repa ili čak kukuruzni sirup bogat fruktozom. Godine 2008. razbijen je lanac krijumčarenja jeftinog meda iz Kine, ali svejedno valja biti na oprezu. Kako biste izbjegli kupovinu lažnog meda, kupujte onaj iz manjih serija i svakako provjerite sastojke na pakovanju.

Riba

Nerijetko se jeftina riba prodaje kao skuplja sorta, a često se i ona 'ružnog imena' preimenuje u neku znatno privlačniju i skuplju, naravno. Istraživanje iz 2010. i 2012. godine sprovedeno u Njujorku pokazalo je da gotovo svaki suši restoran ima pogrešno nazvanu ribu, što je nemoguće svrstati pod slučajnost.

Osim toga, nije ni rijetkost da gostima restorana na tanjir stigne riba koju nisu naručili. Tako se događa da umjesto tune gosti na tanjiru dobiju nešto sasvim drugo, ali naravno po predviđenoj visokoj cijeni. Kako biste se bar donekle zaštitili od ovih prevara, izbjegavajte naručivati tunu jer se ona najčešće 'lažira'.

Balzamsko sirće

Tradicionalno balzamsko sirće trebalo bi određeno vrijeme čuvati u hrastovim bačvama dok ne sazrije, a kao i za vino, nužno je pridržavati se strogih pravila pri tome. No nakon što je aceto balzamico pronašao put do doslovce svakog restoranskog stola, tržište je postalo doslovno 'razrijeđeno'. Stoga se ne dajte zavarati, iako na boci piše 'Modena', italijanski grad u kojem se proizvodi sirće.

Pravo balzamsko sirće među sastojcima bi trebalo imati naveden vinski mošt ili imati oznaku 'Aceto Balsamico Tradizionale', što garantuje da je sirće 'odležalo' potrebnih 12 godina. Za preliv za salatu nije nužno baš tradicionalno sirće, no svakako izbjegavajte ono koje sadrži dodani šećer.

Izvor: Tportal.hr